Prebiyotik ve probiyotikler henüz kanıtlanmış değil!

barsak, bağırsak, sindirim, karın, kabızlık, kolon

mikro-biota konusundaki çalışmaların bilim insanları açısından heyecan verici olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yıldız, mikro-biotaya yönelik kullanılan probiyotik ve prebiyotikler ile ilgili ise tıp dünyasında henüz bilimsel kanıt düzeyi yüksek insan verisi olmadığına dikkat çekti…

Beyin ile bağırsak arasındaki ilişki ve mikro-biota konusunda çalışmalar yürüten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalından Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, Medimagazin’e yaptığı açıklamada,

mikro-biota ilginç bir konu ve vücudumuzun yeni bir organı olarak tanımlanıyor. Vücudumuzun değişik yerlerinde; derimizde, bağırsağımızda 100trilyondan fazla mikrooranizma var. Bağırsağın içindeki mikropların bir kısmı yararlı iken bir kısmı vücudumuza zarar verebiliyor. Bu mikropların sayısının artması veya azalması vücut fonksiyonunu etkiliyor, dedi.

mikro-biotanız hastalık riskinizi gösterebilir

mikro-biota konusunda Avrupa ile işbirliği içerisinde çalışmaya başladıklarını belirten Yıldız,

mikro-biota ile ilgili literatürde çok ilginç veriler var. Örneğin; bağırsağınızdaki bir mikrobun artması sonrası, o mikrobun salgıladığı bir maddenin dolaşımınıza geçmesi, ve sonrasında beyninizdeki iştah merkeziyle etkileşmesi sizin ne kadar yediğinizi, ne kadar kilo alacağınızı ya da diyabet riskinizi belirleyebilir, açıklamasında bulundu.

Hayvan çalışmalarıyla kanıtlandı, sıra insan çalışmalarında

Hayvan modeli çalışmalarında çeşitli hastalıkların bağırsaktaki florada yerleşmiş mikroplarla ilişkisi olduğunun gösterildiği bilgisini veren Prof. Dr. Yıldız, insan çalışmalarında ise mikro-biota değişiklikleri ile hastalık ilişkisine dair erken veriler olduğunu ancak hayvan çalışmalarında yer alan neden-sonuç ilişkisinin henüz insanlarda net olarak gösterilemediğini belirtti.

medimagazin.com.tr/hekim/tibbi-gelismeler/tr-prebiyotik-ve-probiyotikler-henuz-kanitlanmis-degil-2-19-73944.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir