Popüler diyetler ve bitkisel ürünler için diyetisyen uyarısı

diyetisyen muhittin tayfur tdd

Medyada yer alan popüler diyetler ve son olarak İzmir’de internetten aldığı zayıflama çayını içtikten sonra fenalaştığı iddia edilen 15 yaşındaki lise öğrencisi Belgin Elmalı’nın ölümü ile gündeme gelen bitkisel ürünler konusunda uyarılarda bulunan Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur, bileşenleri bilinmeyen bitkisel ürünlerin tüketimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

TDD (Türkiye Diyetisyenler Derneği) Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur, düzenlediği basın toplantısında, medyanın da sıklıkla yer verdiği popüler diyetler ve sağlık beslenme konularında açıklamalarda bulundu.

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

Bilgi kirliliği karmaşaya neden oluyor

Medyada yer alan haber ve yorumların beslenme ve diyet konusunda karmaşaya neden olduğunun altını çizen TDD (Türkiye Diyetisyenler Derneği) Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur,

Obezite günümüzde ciddi bir sağlık sorunu. Özellikle de gençler, güzel görünmek için birtakım yollara başvuruyor. Bunlardan bir tanesi de bitkisel destekler. Ne yazık ki bu tür ürünler, son yıllarda pazarlanma eğilimi giderek artan ürünler, ifadelerini kullandı.

İçeriği bilinmeyen bitkisel ürünleri önermediklerini belirterek, kaynağı belli olmayan ürünlerin alınmaması uyarısında bulunan TDD (Türkiye Diyetisyenler Derneği) Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur,

Bileşeni bilinmeyen bitkisel ürünler öncelikli olarak ekonomik kayıplara, sağlığın zarar görmesine ve yaşamın kaybedilmesine neden olabiliyor. Bu nedenle bu ürünlere karşı dikkatli olunması gerekiyor, dedi.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Diyete başlamadan önce konunun uzmanlarıyla görüşülüp destek alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Muhittin Tayfur,

Öncelikli olarak iyi bir diyet planlaması, fiziksel hareket, eğer bunlar etkili olmazsa o zaman hekimlerin değerlendirmesiyle ilaç ya da cerrahi tedavi gibi uygulamalar yapılabiliyor, diye konuştu.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Aydan Ercan: Vatandaşlar kirli bilgiye maruz kalıyor

Türkiye Diyetisyenler Derneği 2. Başkanı Doç. Dr. Aydan Ercan da son dönemde sıklıkla yapılan obezite ameliyatlarının sakıncalı sonuçları olabileceğini söyledi. Ercan,

Bu cerrahi yöntem, morbid obezitenin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir ancak diyet yapma zorluğuna katlanmak istemeyip, bu işi kısa yoldan halletmeye çalışmak, bireylerin hayatlarını ciddi tehlikeye sokmaktadır. Morbid obezitenin tedavisinde hekimin yönlendirmesi, diyetisyen kontrolünde uygulanacak bir beslenme programı ve belki de bir psikolog yardımıyla yeni vücut geçimine yapılacak hazırlık, izlenebilecek yollardır, dedi.

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Medyanın toplumu bilgilendirmek gibi önemli bir görevi olduğunu fakat vatandaşların doğru bilginin yanında kirli bilgiye de maruz kaldığını aktaran Ercan, ortaya çıkan bilgilerin halkı bilgilendirmekten çok bir panik yaratma niteliği taşıdığını da kaydetti.

Diyetisyenlerin uyarıda bulunduğu bitkisel ürünler, son olarak İzmir’de lise öğrencinin ölümüyle yeniden tartışma konusu olmuştu. İzmir / Karşıyaka ilçesinde, internet üzerinden aldığı zayıflama çayını içtikten sonra okulda fenalaştığı ileri sürülen on beş yaşındaki lise öğrencisi Belgin Elmalı, kaldırıldığı hastanedeki tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir