Popüler bitki: Chia

chia tohumu

Son zamanların en popüler besinleri arasında yer alan Chia tohumu, tarihte Mayalar ve Azteklerin uzun yolculuklarda enerji vermesi ve tokluk sağlaması için yanlarına aldıkları en önemli besin kaynağıdır.

Chia tohumu, bir adaçayı türünün (Salvia hispanica) tohumlarından elde edilir.

Günümüzde özellikle Amerika ve Avrupa’da kullanımı fazladır.

Chia maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Bu tohumun içinde protein, lif, antioksidan, kalsiyum ve Omega 3 yağ asitleri yüksek oranda bulunur. Ayrıca doymuş yağ oranı düşüktür. Kalp ve damar sağlığı açısından çok yararlı bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık sistemin güçlenmesinde, diş ve kemik sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir. Yüksek oranda lif içerdiğinden bağırsakların düzenli çalışmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Protein açısından zengin olduğu için diyetlerde tokluk hissi vermesi amacıyla da tercih edilebilir.

Chia yağ yakar mı?

Maalesef, bilimsel olarak zayıflattığına dair yeterli çalışma yoktur.  ABD ‘de yapılan bir araştırmada BKI 25kg/m2 üzerinde olanlara 12 hafta süresince normal diyetlerine 50 gr/gün chia tohumu ya da plasebo (etkisiz) verilmiş. Bu süre sonunda yapılan değerlendirmelerde chia tohumu verilen bireylerde kan lipit değerlerinde veya kilo verdirici etkisi ile ilgili belirgin bir azalma tespit edilmediği bildirilmiş. Ancak yüksek oranda lif ve protein içermesinden dolayı zayıflama diyetlerinde tok kalmanızı ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Beslenmenizde her türlü yiyecek ve içeceğe ekleyebileceğiniz chia tohumunu et yemeklerine, salatalara, yoğurda, çorbalara katarak veya suya katıp jel kıvamına getirerek de tüketebilirsiniz.
Aynı zamanda Chia;

  • Gluten içermez. Bu nedenle çölyak hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
  • Tadı yoktur. Bu nedenle diyette uygun yiyecek ve içeceklerin içine katılarak tüketilebilir.
  • Çorbalara un yerine kıvam arttırıcı olarak kullanılabilir.

Özellikle iştahsız çocuklarda, yaşlılarda, veganlarda protein ve demir minerali ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir.

100 g chia tohumu…

486 Kkal, 42.2 g karbonhidrat, 16.5 g protein,  30.7 g yağ, 34.4 g lif, 631 mg kalsiyum, 7.72 mg demir bulunur.

Barselona’da yaptığım chia araştırmalarında marketlerde, pazarlarda chia’yı bisküvi, bar karışımı, tahıl gevreği gibi birçok ürüne karıştırılmış olarak bulmak mümkün. Umarım yakın zamanda Türkiye’de de tüm raflarda görebiliriz bu faydalı bitkiyi…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Rumeysa Çelik

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-rumeysa-celik/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir