“Pokémon Go” oyunu dünyayı harekete geçirdi!

pokémon go oyunu, pokemon zayıflatırmı

Henüz Türkiye’de resmi olarak yayınlanmamasına rağmen kısa sürede milyonlarca vatandaş tarafından indirilerek adeta bir tutku haline gelen:

 • Pokemon Go nasıl indirilir?
 • Pokemon Go Türkiye’de nasıl oynanıyor?

Pokemon Go hayranlarının merak ettiği detayları bir arada derledik. İşte Pokemon Go nasıl oynanır sorusunun cevabı…

Başlangıçta ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda‘daki akıllı telefon kullanıcıların beğenisine sunulan uygulama, Türkiye mağazasında resmi olarak yer almıyor. Buna rağmen mobil oyun Türkiye dahil çok sayıda ülkede yurt dışındaki hesaplar üzerinden telefonlara indirilerek oynanıyor.

[alert-note]Klasik oyunların aksine kapalı mekanlar yerine sokaklarda gezerek Pokemon avı şeklinde oynanan oyunun, sanal gerçeklik uygulamalarına da yeni bir boyut getirdiği belirtiliyor.[/alert-note]

Bağımlılık derecesinde oynanıyor

Akıllı telefonların internet, kamera ve konumlandırma gibi özelliklerini kullanan mobil oyun, beraberinde getirdiği güvenlik açıkları ve sosyal sorunlar nedeniyle de eleştirilerin odağına oturdu.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanal gerçeklik oyunlarının bağımlılık derecesinde oynandığını ve bunun sosyolojik ile psikolojik birçok sorunu da beraberinde getirdiğini ifade etti. Kırık,

Mobil iletişim araçları ve özellikle de akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte sanal gerçeklik insan hayatının büyük bir parçası durumuna geldi, diye konuştu.

Psikososyal sorunları beraberinde getiriyor

Artırılmış sanal gerçeklik oyunlarının Türkiye’de ve dünyada büyük ilgi gördüğünü belirten Kırık, şu değerlendirmede bulundu:

Pokemon GO isimli oyun her yaştan, her kesim tarafından yoğun ilgi çekiyor ve bağımlılık derecesinde oynanıyor. Hem diğer oyuncularla rekabet hem de boş zamanı değerlendirme gibi faktörler oyunu cazip kılıyor. Bununla birlikte oyun, alışılmışın dışında bir takım teknik özelliklere de sahip.

Kırık, 2000’li yıllarda Türkiye’de çocuklar tarafından beğeniyle izlenen Pokémon isimli çizgi filmin çocukların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğini hatırlatarak, Mersin’de dört yaşındaki küçük çocuğun kendisinin Pokémon olduğunu söyleyerek 7. kattan atlaması ve benzeri olayların, Pokémon GO oyunuyla yeniden gündeme gelmeye başladığını hatırlattı.

Sokakta Pokémon avı

Sokaklarda Pokémon avına çıkan kullanıcıları görebilmenin mümkün olduğunu dile getiren Kırık,

Oyunun üretici firması, Pokemon GO aracılığıyla kullanıcıların sosyalleştiğini ifade etmesine rağmen bunun tam tersinin olduğu sosyal medya paylaşımlarından açıkça görülüyor, sözlerine yer verdi.

Kırık, bu tarz oyunların çok uzun ömürlü olmadığını, Pokémon GO’nun akıbetinin ise ne olacağını şimdiden kestirilemeyeceğini ifade etti.

Buluşup Pokémon avına çıkıyoruz

Artırılmış sanal gerçeklik oyuncusu 26 yaşındaki Sertan Çaycı, Pokemon GO oyununu ilk açıklandığı tarihten bu yana beklediğini anlatarak,

Biz zamanında mahallede toplanıp Pokémon tasoları oynamış bir nesiliz, tabi ki şimdi de buluşup Pokémon toplamaya çıkıyoruz, diye konuştu.

Henüz deneme aşamasındaki oyunun sunucularında çok sık kesintiler yaşandığını belirten Çaycı, sokakta telefonla oyunu oynarken etraftaki insanların kendisine çok garip baktığını aktardı. Çaycı, oyunun güzel yönlerinden birinin de Pokémon toplarken yeni insanlarla tanışma imkanı olduğunu savunarak,

İyi yürüyün arkadaşlar dışarıda Pokémonlar bizi bekliyor, ifadesini kullandı.

Nintendo’nun değeri 9 milyar $ arttı

The Wall Street Journal‘da yer alan habere göre, oyunu piyasaya süren oyun konsolu ve oyun geliştirici Nintendo’nun hisseleri 9 milyar dolar değer kazandı.

Dünya çapında büyük ilgi gören uygulama, resmi olarak sadece belirli ülkelerde mobil telefonlara indirilebilirken, oyunun geliştiricisi Niantic‘in sunucularını güçlendirmesinin ardından mobil oyunu tüm dünyada kullanıma sunacağı açıklandı.

Sadece belirli ülkelerde yüklenmesine izin verilen oyun, sanal mağazalarda yer almasının ardından 24 saat geçmeden en çok indirilen uygulamaları geride bırakarak birinci sıraya yükseldi.

Japon elektronik ve oyun şirketi Nintendo’nun mobil platformlar için geliştirdiği Pokémon GO oyununa ilişkin görseller, farklı ülkelerdeki binlerce sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.

Pokémon ararken ceset buldu

Oyunun neden olduğu çok sayıda toplumsal olay da haber sayfalarında görülmeye başladı. ABD’de 19 yaşında bir oyunsever nehir kıyısında oyundaki çizgi film karakterini ararken bir ceset buldu.

Pokémon tuzağıyla 9 kişi gasp edildi

ABD’nin Missouri eyaletinde oyuncuların sıkça geldiği noktalara 18 yaşın altındaki 3 zanlı pusu kurdu. Pokémon avlamak için gelen 9 kişiyi gasp ettikleri belirtilen zanlılar, yapılan ihbar üzerine yakalandı.

Bazı oyunseverler ise telefonu drone’a bağlayarak istenen yere gitmeden uzaktan kumanda ile oyunda avantaj elde ettiği görüntüleri blog sayfalarında yayınladı.

Oyunun, kısa sürede Twitter, WhatsApp, Instagram, Snapchat ve Facebook gibi yaygın sosyal medya platformlarını günlük aktif kullanıcı sayısı bazında geride bırakması bekleniyor.

Nasıl oynanır?

Oyunun konusu ve işleyişi Pokémon yakalama ve diğer oyuncuların yakaladığı Pokémonlar ile savaş üzerine kuruldu.
Oyunun başlangıcında ilk olarak bir Pokémon seçilmesi gerekiyor ve seçenekler arasında Charmender, Bulbausar ve Squirtle bulunuyor. Bu Pokémonlardan birisini seçtikten sonra kamera üzerinden seçilen Pokémon’u yakalamak gerekiyor. Çizgi filminde de olduğu gibi çeşitli enderlik seviyesine sahip olan Pokémonları elde edebilmek için daha fazla yol kat edip daha uzak mesafelere gitmek gerekebiliyor.

Peki sağladığı yararlar neler?

 • Artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon Go oyunu ülkemize hızla yayılıyor. (Ankara Güven Park)
 • Pokémon toplamak için hareket etmen gerekiyor.
 • Sokaklarda, parklarda buluşan gruplar oldu.
 • Yürüyerek, bisikletle veya arabayla ama mutlaka hareket ederek
 • Ekran başından kalkmayan nesil sokaklarda dolaşıyor
 • Hiç hareket etmeyip evde oturanların, dışarı çıkması için bahane oldu.
 • Eskiden cipsten çıkıyor kalori aldırıyordu, şimdi harcatıyor.
 • Asosyal insanları hayata döndürdü.
 • Evde koltuktan kalkmayan nesli, harekete geçirdi.

Kaynaklar:

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir