Pandemide beslenme ve diyet ön plana çıktı

tbs diyetisyen işilanı, beslenme ve diyetetik iş ilanları

Türkiye’de ilk kez 1962’de Hacettepe Üniversitesi’nde açılan ve 1998’e kadar tek bölüm olarak varlığını sürdüren beslenme ve diyetetik bölümünün sayısı 2020’de 96’ya yükselirken, 2014’te 2.600 olan kontenjan 2020’de 6.307’ye çıktı. Diyetisyenlik son yıllarda üniversite adayı gençlerin ilgisini çeken popüler bir meslek haline gelirken üniversitelerdeki beslenme ve diyetetik bölümü sayıları 10 yılda 3, kontenjanları ise 7 yılda 2 katın üzerinde artış gösterdi.

Beslenme ve diyetetik bölümü, Türkiye’de ilk kez Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) ilk başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın öncülüğünde 1962’de Hacettepe Üniversitesi’nde açıldı ve 1998’e kadar tek bölüm olarak varlığını sürdürdü. 1998’de Erciyes, 1999’da da Başkent Üniversitelerinde bu bölümde eğitim verilmeye başlandı.

İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreci henüz atlatılabilmiş değil ancak bu süreçte hemen herkes bağışıklık sisteminin ne olduğu, nasıl olduğu ve hangi adımlarla bağışıklığın güçlendirilip korunacağına dair belli bir fikir sahibi de olmuş durumda. Beslenme uzmanları kaliteli ve dengeli beslenmenin önemine dikkati çekerken diyet üzerine görüş bildiren uzmanlar da her ikisi arasında uyumun önemli olduğunun altını çiziyor.

timeturk.com/saglik/diyet-yapmadan-da-beslenilemez-mi/haber-1706625

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir