Obezler içlerindeki kederi gülerek saklıyorlar

obezite hakkında gerçekler

Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, Obezite Türkiye için önemli bir sorun oluşturmakta ve ciddi ekonomik kayba yol açmaktadır. Bundan kurtulmak için başvurulabilecek çeşitli yollar bulunuyor ancak bu konuda kişiye özel çıkarılacak yol haritası son derece önemli. Her şeyden önce şişmanlığın altında endokrinolojik bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekmektedir, dedi.

Öncelikle bu hastaların yeme alışkanlıklarını düzeltmek gerektiğini, yakılandan fazla enerji alındığında şişmanlığın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Mihmanlı, yemeği yavaş yemenin bu konuda çok önemli bir ayrıntı olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Mihmanlı, ayrıca sıkça toplantılara davet edilen kişilerin ciddi risk altında olduğunu, açık büfe yemeklerin enerji alımının kontrolünü engellediğini aktararak, şöyle devam etti:

Türkiye’de fazla kilolu oranı kadınlarda %50, obez oranı ise %35’tir. Erkeklerde fazla kilolu oranı %40, obez oranı ise %30’dur. Bir başka kaynağa göre ise nüfusun yarıdan fazlası fazla kilolu ve neredeyse yarısı obez sınırındadır. Öte yandan…

Şişman insanlar genellikle güler yüzlü kişilerdir. İçlerindeki kederi böyle saklamaktadırlar.

Bu genellemeyi tüm şişmanlara yaymak uygun olmayabilir. Durumuyla gurur duyanlar olabilir ama ben hiç rastlamadım ancak kilo veren her şişman ağız birliği etmişcesine ‘hayatım değişti’ veya ‘yeniden doğdum’ demektedir. Ayrıca şişmanların tek problemi görüntü değildir. Birçok hastalık da şişmanlıklarına eklenmektedir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir