Obezite ve kanserler araştırması

beslenme ve kanser

Obezite, sadece endüstriyel ülkelerde değil aynı zamanda dünyanın birçok bölgesinde, artan prevalansıyla önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Obezite bir çok kronik hastalık açısından risk

Obezite bir çok kronik hastalık açısından risk oluşturmasının yanında, kanser gelişiminde de rol aldığı yapılan çalışmalarla ortaya konulan ciddi bir problemdir. Obezite tek başına tüm dokularda aynı miktarda kanser riskini artırmamasına rağmen, fazla kilo ve kanser arasındaki direkt ilişkiyi gösteren çok sayıda prospektif epidemiyolojik çalışma vardır. 2002 yılında Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (IARC), obezite ile kolon, postmenopozal meme, endometriyum, böbrek ve özofagus gibi çeşitli kanser türleri arasında ilişkiye dair yeterli kanıt olduğunu belirtmiştir. Bu dönemden sonra, obezite ve kanser açısından çalışma alanları oldukça artırmıştır.

obezite ve kanserler

Obez kişilerde kanser

Obez kişilerde kanserin risk oluşturma sebebi; ortaya çıkan metabolik ve endokrin değişiklikleridir. Bu değişiklikler sonucu kanser oluşumuna neden olan faktörler vücutta artmaktadır.

Literatürde bir çok kanser türüyle obezite arasında ilişki araştırılmış ve özellikle kolon, rektum, özofagus, pankreas, meme ve endometriyum kanserlerinde rol oynadığı ve riski artırdığına yönelik çalışmalar mevcuttur.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir