Obezite tedavisinde etkili olabilecek yeni bir ilaç üzerinde çalışıldı!

zayıflama ilacı, zayıflama hapızayıflama ilacı, zayıflama hapı

New England Journal for Medicine‘de yayınlanan araştırmaya göre, daha önce sadece bariyatrik cerrahi ile gerçekleşebilecek düzeydeki ağırlık kaybı, ilk kez ilaçla elde edildi.

Çok sayıda üniversitenin katılımıyla 16 ülkede yaklaşık 2.000 kişiyle 68 haftada yapılan araştırma, Semaglutide adlı ilacın, obezitenin tedavisinde etkili olduğunu gösterdi. Novo Nordisk tarafından üretilen Semaglutide, esasen Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılıyor.

Vücudun, beyindeki iştah düzenleyen sistemi kontrol etmesini sağlayan ilaç, açlık hissi ve buna bağlı olarak da kalori alımını azaltıyor. Araştırmanın yazarlarından Londra Üniversitesi Akademisi Obezite Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Rachel Batterham, konuya ilişkin,

2,4 mg Semaglutide alan kişilerin 3/4’ü, vücut ağırlıklarının %10’undan fazlasını, 1/3’ü de %20’den fazlasını kaybetti. Başka hiçbir ilaç bu kadar ağırlık verdirmeyi başaramadı. Bu gerçekten de oyunun kurallarını değiştirdi, dedi.

Araştırmada katılımcılar, ortalama 15,3 kg ağırlık kaybetti. Bununla beraber bel çevresindeki yağlar, kandaki yağlar, kan şekeri ve kan basıncı gibi kalp hastalığı ve diyabet için risk oluşturan faktörlerde de azalma görüldü. Ayrıca gönüllülerin yaşam kalitelerinde iyileşmeler kaydedildi.

aa.com.tr/tr/saglik/obezite-tedavisinde-oyunun-kurallarini-degistiren-ilac-bulundu/2140988

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir