Obezite, diz protezi ameliyatlarının daha genç yaşta yapılmasına yol açıyor!

diz, eklem, kot, jean, kadın, yere oturma, yorulma, eklemler

Avustralya’daki Queensland Üniversitesinin araştırması, vücudunda yağ kütlesi miktarının kemik, kas ve su gibi diğer bileşenleri içeren yağsız kütleye göre aşırı miktarda arttığı obeziteli kişilerin, sağlıklı kilolu kişilere göre kireçlenme nedeniyle daha erken yaşta diz protezi ameliyatı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, Avustralya İstatistik Bürosunun 2017-2018 Ulusal Sağlık Araştırmasından elde edilen veriler Avustralya Ortopedi Birliği verileriyle karşılaştırıldı. Kireçlenme nedeniyle diz protezi takılan 56.217 Avustralyalı hastanın %57,7’sinin obeziteli olduğu gözlemlendi.

55-64 yaş arası obeziteli kadınların, sağlıklı kilolu akranlarına kıyasla diz protezi ameliyatı geçirme olasılığı 17,3 kat fazlayken aynı yaş grubundaki obeziteli erkeklerin bu olasılığı 5,8 kata kadar daha fazla. Ayrıca obeziteli kişilerin, sağlıklı kilolu kişilere göre diz protezi taktırdıklarında ortalama 7 yaş daha genç oldukları kaydedildi. Araştırmanın sonuçları ANZ Journal of Surgery dergisinde yayımlandı.

aa.com.tr/tr/saglik/obezite-diz-protezi-ameliyatlarinin-daha-genc-yasta-yapilmasina-yol-aciyor/2608720

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code