Obezite cerrahı meslekten 3 yıl men edildi!

obezite, arkadaş grubu, sohbet, eğitim, diyet kliniği

Diyabet, bariatrik ve metabolik cerrahi yapan Prof. Dr. Alper Çelik ölüme yol açmak gerekçesiyle üç yıl meslekten men edildi. Çelik, İstanbul’un Şişli ilçesindeki muayenehanesi, Etiler’de sahibi olduğu hastanesi veya başka bir yerde hiçbir şekilde hekimlik yapamayacak.

Diken’den Mesude Demir’in haberine göre Çelik uygun olmayan hastalara da obezite ve diyabet ameliyatı yaptığı için meslektaşlarınca da sürekli uyarılıyordu. Çelik hakkında İstanbul Tabip Odası’nda çok sayıda şikâyet dosyası bulunuyor ve soruşturma yürütülüyor. Cerrah, ‘ağır özürlülük veya ölüme sebebiyet vermesi‘ gerekçesiyle cezalandırıldı. Ayrıca ameliyat ettiği Bülent Z., Menşure B., Selahattin S. ve Cevdet A.’nın ölümlerine sebebiyet vermekten yargılanıyor.

Kendi web sitesine göre Çelik, 6.500’ün üzerinde hastayı ameliyat etti. Kurul en ağır cezayı verdi. Çelik’in cezasını Sağlık Bakanlığı Sağlık Meslekleri Kurulu kesti. 13 yıl önce kurulan kurul ilk kez bu kadar uzun süreli meslekten men cezası verdi.

Kurulun kararını dayandırdığı 663 sayılı Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 23’üncü maddesinin yedinci fıkrası (ç) bir yıldan üç yıla kadar meslekten geçici men cezası öngörüyor. Kurul verebileceği en ağır cezaya hükmetti.

Kaynaklarımızdan aldığımız bilgiye göre Sağlık Bakanlığı, İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü çalışanları arasında Çelik’i koruyanlara yönelik operasyon yaptı. Çelik’in hastanesini denetlemeyen, uygun olmadığı halde onay veren, sorunları görmezden gelenlere de ceza verildi. Kurul, söz konusu kararını, 20 Aralık 2023’deki toplantısında aldı. Ancak ilgili yazıyı dört ay sonra yazdı. Sağlık İl Müdürlüğü’yse kararı ilgili birimlere 3 Mayıs 2024 tarihinde yolladı.

medimagazin.com.tr/hekim/obezite-cerrahina-olume-sebebiyetten-uc-yil-meslekten-men-cezasi-111358

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir