muskat, muskat rendesi, muskat diyeti, muskat faydaları

Baharatların kralı olarak bilinen muskatın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Cilt sağlığını destekleyen, ağrıları azaltan ve vücutta detoks etkisi yaratan bu baharatın nasıl kullanılması gerektiğini, Diyetisyen Oyan Neva Demirkol anlattı.

Her ne kadar görüntüsü sebebiyle Hindistan cevizine benzetilse de muskat, Hindistan cevizinden çok farklı özellikler taşıyan bir yiyecek. Üstelik vücudunuzu yenileyecek birbirinden sağlıklı özelliklere sahip. Baharat olarak sofraları tatlandıran bu harika besin hazımsızlığın yatıştırılmasına, ağrıların azaltılmasına, vücuttan toksinlerin atılmasına, cilt sağlığının güçlendirilmesine, uykusuzluğun (insomnia) azaltılmasına, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, lösemi hastalığının önlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı oluyor.

Muskatın içerisindeki mentole benzer bir bileşen, onun doğal ağrı kesici özelliklere sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca içerdiği lifle beraber peristaltik hareketi teşvik eden ve sindirim işlemini uyaran bu benzersiz besini kronik kabızlık çekenler rahatlıkla kullanabilirler.

Mide ve bağırsak salgılarını da uyaran muskat sindirimi kolaylaştırarak, çektiğiniz sıkıntılara çare oluyor. Muskatın içerisinde bulunan iki bileşen var ki, bu bileşenlerin beyin sağlığı üzerindeki etkileri oldukça fazla. Yapılan çalışmalarda adları, miristisin ve macelignan olan bu uçucu yağların sinir yollarını onardığı ve yaygın demans veya Alzheimer hastalığına sahip kişileri etkileyen bilişsel işlev bozulmalarını azalttığı kanıtlanmıştır.

Araştırmalara göre bu yağların zihinsel hastalıkların etkilerini azaltıyor ve kişilerin zihinsel fonksiyonlarının sağlıklı bir düzeye çıkarılmasına yardımcı oluyor. Vücutta detoks etkisi yaratıyor

Bu minicik cevizin içindeki bütün sihirler bununla sınırlı değil!

Vücudunuz için birçok yönden tonik görevi gören bu harika besin genel sağlığınızı sürdürmenize katkıda bulunuyor. Vücudunuzda biriktirdiğiniz toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olan muskat, beslenme yoluyla veya çevresel etkenlerle vücudunuza aldığınız bu zararlı maddeleri temizleyerek bünyenizde adeta bir detoks etkisi yaratıyor. Ayrıca bu benzersiz besin böbrek taşlarının atılmasına, böbrek ve karaciğer verimliliğin ise arttırılmasına yardımcı oluyor.

Baharatların kralı muskat!

Geleneksel tıp uygulamalarında muskat, baharatların kralı olarak bilinirdi. İçerisindeki aktif anti-bakteriyel bileşenlere sahip bu sihirli cevizin, bakterileri öldürdüğü, diş eti sağlığını ve bağışıklığını güçlendirdiği, halitosis (ağız kokusu) ile savaştığı düşünülürse, unvanını başından sonuna kadar hak ettiği bir gerçek.

Ağız ve diş sağlığı için tam bir savaşçı olan bu harika cevizin adına organik veya bitkisel diş macunlarında veya ağız çalkalama sularında rastlayabilirsiniz.

Muskatın yüksek magnezyum içeriği, sinirlerin yatıştırılmasında ve bir diğer adı mutluluk hormonu olan serotinin salınımın uyarılmasında oldukça etkili. Onun bu özelliği, eski zamanlardan beri doğal uyku ilacı olarak kullanılmasını sağlamıştır. Az miktarda muskat tüketimi, kronik uykusuzluk veya aşırı strese bağlı uykusuzluk gibi problemlerin çözümüne yardımcı olabilir.

Muskatı kullanırken dikkat!

Çünkü bu değerli ceviz, fazla miktarlarda alındığında uyuşturucu etkiye sahip olmakla beraber, halüsinasyonlara, kalp ritminin bozulmasına, baş dönmesine, mide bulantısına ve panik duygusunun oluşmasına neden olabilir. Bu değerli cevizin az bilinen bir diğer özelliği de kanserli hücrelere karşı tam bir savaşçı görevi görmesi. Araştırmalara göre muskat, çoğunlukla çocuklarda görülen lösemi kanserinde, kanserli hücrelerin kendilerini imha etmelerini sağlıyor ve bu hücrelerin vücudun farklı bölümlerine sıçramasını engelleyerek metastazı durduruyor.

Muskatın zengin içeriği organ fonksiyonlarınızın sağlığını da koruyor. İçeriğindeki vazodilatör olan potasyum sayesinde kan damarlarının rahatlamasını sağlarken, kan basıncınızın ve kardiyovasküler sisteminizin üzerindeki gerginliğin düşürülmesine de yardımcı oluyor. Sindirimi kolaylaştırıyor ama iştahı da açıyor Diyet yapanlar muskat kullanırken dikkatli olmalı; çünkü sindirimi kolaylaştıran bu sihirli cevizin bir de iştah açıcı etkisi var. İştahını açmak isteyenler muskatı belirli miktarlarda kullanabilirler ancak belirli bir diyet programına devam edenlerin veya kilo vermek isteyenlerin bu besini kullanırken dikkatli olması gerekmektedir. Bu güçlü baharatı tatlılarınızdan, yemeklerinize veya sıcak içeceklerinize kadar hemen hemen her tarifte keyifle kullanabilirsiniz. Sağlıklı, yetişkin bir birey yan etkilerin görülmemesi için günlük ¼ çay kaşığı toz veya rendelenmiş muskat tüketiminin üzerine çıkmamalıdır.

Baharat olarak kullanılan bu ceviz iştahı iyi yönde etkilediği için diyet programı uygulayanlar tüketiminde dikkatli olmalı ve kullanmadan önce mutlaka diyetisyenlerine danışmalıdır.

Kimler muskat tüketmemeli?

Muskat tüketimi vücudu doğuma hazırlayan kimyasal olarak bilinen prostaglandin üretiminin azalmasına neden olduğundan ve düşüklere, doğum anomalilere sebep olabileceğinden hamileler kesinlikle bu baharatı kullanmamalıdır. Bu baharatın yüksek dozda kullanımında aşırı yan etkileri olabileceğinden 2 yaşından küçük bebeklerin ve emziren kadınların muskatı kesinlikle kullanmamasını öneririm.

Kronik bir hastalığa sahip olan, düzenli olarak ilaç kullanan veya herhangi bir tedaviye devam eden kişilerin muskatı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Hürriyet Aile

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir