Migrende B2 vitaminin eksikliği mutlaka sorgulanmalı

migren nedir, migrene ne iyi gelir, migren tedavisi, migrende diyet

Dünya Başağrısı Topluluğu 2019 toplantısında sunulan bildiriye göre riboflavin düzeyi düşük migren olgularında B2 vitamini-riboflavin kullanılmasının baş ağrısı şiddetini azaltabildiği belirtildi. Çalışmada besin desteği ile baş ağrısı şiddeti ve sıklığında en az % 50 azalma gözlendi. Ek olarak hastaların büyük kısmı tedavi sonrası 2 yıl boyunca migren ağrısı yaşamadı.

Migrende vitamin eksikliği mutlaka sorgulanmalı

Araştırmayla ilgili Medimagazin’e açıklama yapan Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz migren baş ağrısı olan kişilerde vitamin eksikliğine sıkça rastlanıldığını belirterek ‘Özellikle B vitaminlerinin eksikliği anamnezde mutlaka sorgulanmalıdır. Beyinde mitokondri enerji metabolizmasında bozukluk, migren baş ağrılarında sıklıkla ön plana çıkıyor. Riboflavin mitokondri solunum zincirinde flavoenzimlerin aktivitesini katalize eder. Migrenli olgularda mitokondriyal bozukluk olabileceği tartışmaları sürerken B2 vitamini proflaktik tedavide kullanılmakta ve tedavi kılavuzlarına göre Sınıf B düzeyinde etkili bulunmaktadır, dedi.

Başağrısı sıklığı % 50 oranında azalttı

Çalışmada 3 ay boyunca 200-400 mg riboflavin kullanan migren olgularında baş ağrısı sıklığı ve şiddetinin % 50 azaldığı gözlendi. Olgularda belirgin olarak B2 vitamini düşüktü, riboflavin desteği verildi ve vitamin düzeyleri 2 yıl boyunca aralıklı olarak takip edildi. Sonuçlara göre olgularda migren baş ağrısı ayda 14.4 günden 3.4 güne düştü ve % 81 olguda migren ağrıları 2 yıl boyunca kontrol altına alındı.

Pahalı olmayan ve iyi tolere edilebilien bir tedavi

Migren olgularında KoenzimQ10, magnezyum, çinko ve C vitaminin de destek olarak kullanılabileceğini belirten Prof.Dr.Derya Uludüz

Ancak riboflavini ön planda düşünmek gerekiyor. Bir grup olgu riboflavin tedavisinden belirgin fayda görüyor. Migren olgularında vitamin destek tedavileri pahalı olmayan ve iyi tolere edilebilen tedaviler. Bu açıdan göz önünde bulundurmak gerekiyor. B2 vitamini suda emilen bir vitamin ve vücutta fazlası kolayca atılıyor, dedi.

[toggle title=”Medimagazin”]https://www.medimagazin.com.tr/hekim/tibbi-gelismeler/tr-arastirma-migrende-b2-vitaminin-eksikligi-mutlaka-sorgulanmali-2-19-82592.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir