Memura not sisteminde son aşama!

memur, kpss, kamu personeli, kpss haberleri

Kamu personelinin performansa göre değerlendirilmesi çalışmalarında sona gelindi.

Uzun süredir konuşulan kamu personellerine uygulanacak olan not sistemiyle artık kamu personelleri performanslarına göre değerlendirilecek. Hükümet, 2017 yılı içinde çalışanlarla ilgili bir çok düzenlemeyi hayata geçirmeyi kararlaştırdı. Bu düzenlemeler arasındna kıdem tazminatı fonu, 657 sayılı devlet memurlar kanunda değişiklik ve kamu personellerin performans sistemi getirilmesine yönelik reformlar geliyor. Devlet kamu personellerinin uzun süredir beklediği yeni performans sistemine yönelik çalışmalar, Mart ayı içinde Çalıştay’da masaya yatırıldı ve geçtiğimiz yıl Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanarak kuruluşların görüşüne sunulan performans yönetmelik taslağının, revize edilmesi kararlaştırıldı. Bu çerçevede, yönetmelik ile ilgili çalışmalara bu yılın içinde tamamlanacak. Yeni performans sistemi de önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe girecek. Sistemin, 657 sayılı devlet memurları kanunda yapılacak değişiklik ile beraber yürürlüğe girmesi de planlanıyor. Kanunda yapılacak değişiklikte gecikme meydana gelirse yönetmelik revize edilerek yürürlüğe girmesi sağlanacak.

Notu yüksek kamu personeli ödüllendirilecek

Değerlendirme sonucunda %76-100 puan arasında not alan kamu personellerine görevde yükselme, yurt dışı tayin, kişisel gelişim imkânlarının geliştirilmesi gibi ödüller verilecek.

Sözleşmeli kamu personellerine de para ödülü verilecek. Performans notu 59 puanın altında kalan kamu personelleri ise başarısız sayılarak cezalandırılacak. Bu kamu personellerinin görevi ya da görev yeri değiştirilecek. Yani sürgüne gönderilecek. Sözleşmeli personel ise görevden alınabilecek…

Vatandaşa bu sorular sorulacak

  1. Personelin hizmet sunumu kalitesini tatmin edici buldunuz mu?
  2. Personelden aldığınız hizmetler beklentilerinizi karşıladı mı?
  3. Personel eksiksiz ve yeterli miktarda hizmet sundu mu?
  4. Personel mümkün olan en kısa sürede hizmeti sundu mu?
  5. Personel iş ve işlemlerin durumu hakkında zamanında yeterli bilgilendirme yaptı mı?
  6. Personel hizmet sunumu sırasında kamu kaynaklarının etkin kullanımı ve kamu hizmetinin verimliliğini gözetti mi?
  7. Personelin ilgi, yardımseverlik ve nezaketi, iletişim kurmadaki başarısı nasıldı?

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir