Meme kanseri hücrelerinin yenilikçi hayatta kalma stratejisi: Enerji için çevrelerini tüketiyorlar

kanser, pembe kurdele, mor kurdele

Meme kanseri hücreleri, besin eksikliği ile karşı karşıya kaldıklarında, dikkate değer bir hayatta kalma stratejisi geliştirdiler. Sheffield Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bu hücrelerin büyümelerini hızlandırmak için kendilerini çevreleyen moleküller ağı olan hücre dışı matrisin (ECM) bileşenlerini yutup metabolize edebildiklerini keşfetti. PLOS Biology’de yayınlanan bu çalışma, kanser hücrelerinin hayatta kalmasının daha önce bilinmeyen bir yönüne ışık tutuyor.

Dr. Elena Rainero liderliğindeki araştırma ekibi, meme kanseri hücrelerinin kritik amino asitlerden yoksun bırakıldıklarında ECM’yi yutarak hayatta kalabildiklerini gösteren deneyler gerçekleştirdi. Bu süreç, hücrenin büyük miktarlarda hücre dışı materyali yuttuğu makropinositozu içerir.

Çalışma, meme kanseri hücrelerinin enerji üretmek için ECM’den iki spesifik amino asidi – tirozin ve fenilalanin – nasıl metabolize ettiğini vurguladı. Bu amino asitler, hücrelerde enerji üretimi için çok önemli olan mitokondriyal trikarboksilik asit (Krebs) döngüsü yoluyla işlenir.

Meme kanseri hücrelerinin ECM’yi tüketerek besin yoksunluğuna uyum sağlama yeteneği yeni terapötik hedeflere işaret ediyor. Örneğin, fenilalanin metabolizmasında yer alan Yüksek Basınçlı Dekoratif Laminat (HPDL) gibi metabolik yoldaki kilit enzimlerin inhibe edilmesi, hücre büyümesini önemli ölçüde bozdu.

Bu araştırma meme kanserini hedef almak için yeni yollar açıyor. Kanser hücrelerinin benzersiz metabolik adaptasyonlarını anlayarak ve potansiyel olarak bozarak, besinden yoksun ortamlarda tümör büyümesini engellemek için yeni tedaviler geliştirilebilir.

medimagazin.com.tr/hekim/meme-kanseri-hucrelerinin-yenilikci-hayatta-kalma-stratejisi-enerji-icin-cevrelerini-tuketiyorlar-109382

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir