“Master of Science” nedir?

yuksek lisans

Amerika’da yüksek lisans öğreniminize farklı programlara başvurabilirsiniz. Birbirine oldukça benzeyen programlara kabulünüz, yapmak istedikleriniz ve geleceğiniz üzerinde önemli etkileri olacaktır.

M.S ya da MSc

Yüksek lisans eğitimi her ne kadar lisansüstü öğrenim hayatının ilk basamağı gibi görünse de, yapısı itibarı ile uzatılmış bir lisans programına benzetilebilir.

Araştırma olanakları, ders yükünün altında ezilir ve dördüncü yarıyılın sonunda yüksek lisans öğrencisi araştırma, literatür tarama ve okuma yapmaya henüz başlamışken mezun edilmesi gerekir.

Genel kanı, doktora yaşamını sevilip sevilmeyeceğinin anlaşılması için öncelikle MSc programlarına başvurulması yönündedir. Son yıllarda ortaya çıkan akademik enflasyon (üniversite mezunu olmanın kalifiye işlerde çalışmak için yeterli olmamasına, ve öğrencilerin de facto seçiminin yüksek lisans olmasına yol açmıştır. Bu nedenle MSc programlarına araştırmayla ilgisi olmayan, literatür tarama, okuma yapmaya, araştırmaya hevesi olmayan bir öğrenci kitlesi hücum etmiş bu da programın genel kalitesini düşürmüş ve programı amacından saptırmıştır. Bu etkiyi yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde görebiliriz.

yükseklisans diyetisyen

Yüksek lisans öğreniminin araştırmayla direkt ilişkili olduğunu bilmeliyiz. Araştırma yapmak istemiyorsanız, bir mühendis olarak mezun olduktan sonra yapmanız gereken şey, ilgi duyduğunuz alanlarda iş aramak olabilir ya da farklı alanlarda lisans eğitimi almak…

 

 

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir