Lisansüstü eğitimde özel öğrencilik geri mi geldi?

YÖK yeni logosu, yüksek öğrenim kurumu, yüksek öğretim kurumu

22.11.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile birlikte, özel öğrenci olarak bir yükseköğretim kurumundan ders alabilmek için başka üniversitenin yüksek lisans, doktora ya da sanatta yeterlik programına kayıtlı olmak şartı getirilmişti.

Ayrıca, mezkur yönetmeliğin geçici 1’inci maddesine eklenen 4’üncü fıkra kapsamında, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından önce lisansüstü programlara özel öğrenci olarak kabul edilen öğrencilere düzenleme yapılmadan önceki hükümlerinin uygulanacağı karara bağlanmıştı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından konu hakkında gönderilen yazıda; üniversitelerde eğitim-öğretim dönemlerinin farklı olması ve düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanacağı tarihin belli olmaması sebebiyle, 2019-2020 bahar yarıyılından itibaren önceki düzenlemeye göre özel öğrenci kabulünün mümkün olmadığı ifade edilmiştir.

Özel öğrenci, başka bir yükseköğretim kurumunun öğrencisi iken … Üniversitesi’nin aynı düzeydeki diploma programlarından; farklı bir yükseköğretim ortamı, kültürü ve kazanımı edinmek amacıyla özel öğrenci olarak ders almak isteyen öğrenci olarak tanımlanıyor.

Görüldüğü üzere özel öğrencilik kavram olarak devam etmesine karşın içeriği değişmiş bir şekilde devam ediyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir