KPSS ile atama dönemi bitebilir

ÖSYM - KPSS DİYETİSYEN

15 Temmuz 2016 tarihinden sonra olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz. Kamuda meslekten uzaklaştırılan personellerin yanı sıra yeni atamaların ne zaman ve nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor.

KPSS 2016/2 merkezi memur takvimi bile belli değil

Hatta KPSS 2016/2 merkezi memur takvimi bile belli değil. Daha önce 14-23 Kasım 2016 olarak duyurulan yerleştirmelerin kaç hafta veya kaç ay erteleneceği veya yapılıp yapılmayacağı konusunda DPB’den resmi bir açıklama beklenmektedir.

Mevcut tabloyu maddeler halinde analiz edersek,

  • 2016 KPSS Ön Lisans 16 Ekim’e, 2016 KPSS Orta Öğretim ise 20 Kasım’a alınmıştır. Sınav takvimindeki bu değişiklik atama takvimlerini de etkileyecektir. KPSS 2016-2 merkezi memur yerleştirmesinin takvimi OHAL durumuna göre netlik kazanacaktır.
  • Açıkça yazmak gerekirse bazı kurumlar merkezi sistemle personel alımı yapmak istemiyor. Personel alımını kendisi bizzat gerçekleştirmek istiyor. Yani bazı kurumlar mülakat sistemini savunmaktadırlar. Bazı kurumlar da yazılı sınav yaparak personel alımlarını gerçekleştirmek istiyor. Dolayısıyla her kurumun personel alımlarına yönelik bakış açısı farklılık göstermektedir.
  • Kamu personel rejimi, taşeron konusu, atamalarda liyakat meselesi, merkezi atamalar konusunda bir düzenleme olacağı kesin. Personel alımlarında KPSS’nin baz alınacağı ancak yazılı veya sözlü sınavın belirleyici olacağı bir sisteme gidilmesi bekleniyor.
  • FETÖ soruşturması kapsamında meslekten atılan personellerin yerine öncelikli alanlara atamalar gerçekleştiriliyor. Acil olmayan personel alımları da beklemede diyebiliriz.

DPB’nin merkezi atamalara ve kadro bildirimlerine dair kapsamlı bir açıklama yapmasını bekliyoruz zira kamu kurum kuruluşları bütçeyle verilen atama izinlerini kullanmak ve meslekten atılanların yerine personel almak için DPB’nin açıklamalarına göre hareket edeceklerdir.

Bu haber, Kamu Personeli Sitesi‘nden alıntılanarak düzenlenmiştir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir