KPSS branş sıralamaları sağlıkçıları şoke etti!

ösym kpss diyetisyen atamaları 2017

ÖSYM tarafından KPSS branş sıralamaları açıklandı.

Aldığı puana göre sıralamasına bakan adayların yüksek puanla geri sıralarda kaldığını gördü. Yani yığılma aşırı derecede artış durumda. Örneğin 2 sene önce 80 puanla 500’ün sıralamada olan bir paramedik bu yıl 80 puanla 4.000’inci sırada kendine anca yer bulabildi. Hemen hemen bütün 2 yıllık önlisans bölümlerinde aynı durum söz konusu.

Eğer 2019’da da 2018’deki sayılarda alım yapılırsa hemşirelik dışında 90 puan altında atamaların gerçekleşmesi çok zor. Eğitim sisteminin bir düzene oturtulmaması, önüne gelen üniversitenin sağlıkla ilgili bölüm açması, özel üniversitelere abartlı sayıda kontenjan ayrılması bu yığılmaya neden oldu. Kasım 2018 itibariyle ülkemizde sağlık okullarından mezun olmuş 670 bin atama bekleyen sağlık mensubu bulunuyor. Bu sayı her geçen yıl katlayarak artıyor. Bu sayılarda mezun verilmesi durumunda durum çok daha kötü olacak, sağlık personeli işsizlik ve asgari ücrete mahkum edilecek. Acilen okulların sağlık kontenjanları düşürülmeli, yığılma önlenmelidir.

[toggle title=”Personel Sağlık”]https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/kpss-brans-siralamalari-saglikcilari-sok-soktu-h75921.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir