20.000 sağlıkçı alımının detayları belli oldu. Kaç diyetisyen alınacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20.000 sözleşmeli sağlık personeli için kılavuzun ÖSYM’ye gönderildiğini duyurdu. Yapılacak atamaların yarısından fazlası hemşire olacak.

Fahrettin Koca’nın konuyla ilgili yaptığı açıklama

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanlığı tarafından Bakanlığımıza 30.000’i sözleşmeli sağlık personeli, 10.000’i de sürekli işçi olmak üzere, toplam 40.000 pozisyon/kadro ihdası yapılmıştır. 20.000 sözleşmeli sağlık personelinin alımına ilişkin kılavuz ÖSYM’ye gönderildi.

Taşra teşkilatımızda istihdam edilmek üzere, KPSS puanına göre, ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 20.000 sözleşmeli personel alım sürecini başlatıyoruz. Gerekli bilgiler, tercih kılavuzu hazırlanmak üzere ÖSYM’ye verilmiştir.

Unvan bazında atama sayıları

  • 10.348 hemşire,
  • 6.604 sağlık teknisyeni ve sağlık teknikeri
  • 1.600 ebe
  • 1.412 sağlık profesyoneli atanacak.

Kaç diyetisyen alınacak?

Ataması yapılacak sağlık profesyonelleri arasında yer alan diyetisyen unvanı için şimdilik net bir sayı bulunmuyorsa da psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi unvanları için toplam 1.412 kadro ayrıldığı biliniyor. Tahminimiz diyetisyen unvanı için 300-350 arasında bir atama yapılacağı yönündedir.

Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlandıktan sonra adaylar tercihlerini Kılavuzda belirtilen tarihler arasından yapabilecek. Duyurular, Bakanlığımızın Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM internet adresinden takip edilebilir.

40.000  kadro kapsamındaki 10.000 sözleşmeli sağlık personeli pozisyonu ile 10.000 sürekli işçi kadrosu için Mart ayı içinde ilana çıkılarak alım işlemi yapılacaktır. Sağlık hizmeti alacak vatandaşlarımıza ve sağlık camiamıza hayırlı olsun.

Dr. Fahrettin Koca, T.C. Sağlık Bakanı

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir