Karpuzun az bilinen 4 özelliği!

Karpuz yaz aylarının en mükemmel meyvelerindendir. Serinletici ve hararet giderici özelliğinden dolayı en çok tüketilen meyveler arasındadır. 

karpuz kalorisi

1..Karpuz likopen içerir

Karpuza kırmızı rengini veren ve güçlü bir antioksidan olan likopenin kanser riskini azaltmaktan, göz sağlığını korumaya kadar pek çok faydası bulunuyor. Özellikle likopenin prostat kanserine karşı koruyucu özelliği birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Likopen aynı zamanda kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bileşenler arasında yer alıyor. Ayrıca kan basıncını düşürücü bir etkisi vardır.

karpuz kalorisi

2. Karpuzun C vitamini içeriği yüksektir

C vitamini bakımından zengin karpuzun bir diğer faydası da immün sistemi güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırması. C vitamini aynı zamanda cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor ve saçların kurumasını önlüyor.

Kalp, damar, kardiovasküler, kolesterol, trigliserit, yağ

3. Karpuz, hiperkolesterolemiye bağlı damar tıkanıklığını önleyebilir

Karpuz kötü kolesterol olan LDL kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarının ana nedeni olan yüksek kolesterole bağlı damar tıkanıklığını önleyebilir.

[alert-announce]Amerika’da yapılan güncel bir araştırmaya göre karpuz kilolu kişilerde yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı oluyor.[/alert-announce]

4. Yaz meyvesi olan karpuzun %91’i sudur

Elektrolit bakımından zengin olan bu su özellikle sıcak yaz aylarında su kaybına bağlı olarak görülen halsizliğe iyi gelir. Elektrolitler aynı zamanda sinir hücrelerinin fonksiyonu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için son derece önemlidir.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Sibel Ümit

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir