Karatay ve Aktaş’a verilen ceza onandı!

Ümit Aktaş ve Karatay ceza

Canan Karatay ve Ümit Aktaş’a uzmanlık alanları dışında ve etik olmayan söylemleri nedeniyle verilen ceza onandı.

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin başvurusu üzerine, İstanbul Tabip Odası tarafından Dr. Canan Karatay ve Dr. Ümit Aktaş katıldıkları bir televizyon programında:

Canan Karatay

  • uzmanlık alanları dışı konularda tartışmalı konuları kesin gibi sundukları,
  • doğru olmayan bilgiler verdikleri,
  • kendileri dışındaki tüm hekimleri olumsuzladıkları,
  • programı kişisel tanıtım ve reklam aracı haline getirdikleri,

TV programında verdikleri bilgilerin etik olmadığı, kusurlu olduğu ve halk sağlığına zarar verdiği anlaşılarak suçlu bulunmuş ve para cezasına karar verilmişti.

Ümit Aktaş

İtirazları üzerine Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu tarafından karar değerlendirilmiş ve ilgili bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda itiraz reddedilerek karar onanmıştır.

Saygılarımızla,

Türkiye Psikiyatri Derneği, Merkez Yönetim Kurulu

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. Karatay ve Aktaş gibi doktorlar bazen bildikleri konularda çok yaralı bilgiler vererek topluma yaralı oldukları gibi; bazen de uzmanlıkları olmayan konularda ekran zehirlenmesi ve sürekli önde olma saplantılarıyla yanlış bilgilerle sade vatandaşın kafalarını karıştırmakta ve bilim dünyasında yeterince tartışılıp uzlaşılmayan konularda, ön alma duygusuyla yanlışlar yapabilmektedir.
    Selamlar,
    Dr. Süleyman Karahan

  2. Bir televizyon programına bağlanan izleyiciye migren için yaptığı” bol bol su için” tavsiyesini uygulayan kızım, onun sayesinde migrenden kurtuldu. Allah Karatay hocadan bin kere razı olsun. Bir anne olarak dualarımdasın güzel insan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir