Karatay gıda konusunda ahkam kesmesin

karatay

Karatay’ın daha önce:

Bal yemeyin ömrünüz kısalır, şimdi de Hurma yemeyin endüstriyeldir, sözüne Bingöl Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt‘tan yanıt verdi, Ömrünüzün daha uzun olması için bal ve hurma tüketebilirsiniz, dedi.

Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay‘ın

Bal, pekmez ve hurma yemeyin, açıklamasına tepki gösterdi.

Karatay’ın dikkat çeken açıklamalarına tepki gösteren Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt,

Son zamanlarda basında yer aldığı gibi Prof. Dr. Canan Karatay’ın daha önce bal ve pekmezden sonra şimdide hurmaya el attı. Hurma yenilmemesi konusunda Kocaeli kitap fuarında konuşmalarını, maalesef büyük bir üzüntü ile takip ettik, dedi.

Canan Karatay’ın Tıpçı olduğunu ama sürekli alanı olmayan gıdalar konusunda ahkam kestiğini ifade eden Yurt,

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Daha önce söylediğim gibi bir kimse bir konuda eğer ahkam kesiyorsa onun ilgi alanına bakmak lazım. Canan Hoca sonuçta bir Tıpçı lütfen artık Gıdalar konusunda ahkam kesmesin. Yani günümüzde artık ziraatçılar, veterinerler, sağlıkçılar, gıdacılara karışmasın. Herkes kendi alanında konuşsun tabi ki, mülti-disiplener çalışmalar olabilir fakat Karatay’ın

Hurma yemeyin hurma endüstriyeldir, demesi gerçekten çok acı verici. Yani hurmanın neyi endüstriyeldir. Canan Hoca Medine bahçesinde hurmaları görmüş olsaydı böyle konuşmazdı, diye belirtti.

Yurt,

Canan Hoca konuşmasında Hz. Muhammed’in orucunu hurma ile açmadığını söyledi bu hurma konusunu araştırdım. Kendim ilahiyatçı değilim, ama ilahiyatçı hocalarıma sordum. Hurma ile ilgili o hadisi buldum, Tirmizi ve Ebu Davud’ta geçiyor. Hz. Peygamber hem hurma ile hem de zeytin ile orucunu açmıştır. Bunları söylerken, Canan Hoca’nın her dediği yanlıştır diye anlaşılmasın. Bazen öyle yanlışlar yapıyor ki, dediği doğrularının da pek hükmü kalmıyor. O yüzden herkes kendi alanıyla ilgili konuşsun. Kim söylemiş, kime söylemiş niçin söylemiş bunlara dikkat etmek gerekir, dedi.

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Hurma içerdiği besin elementleri ile en önemli gıdalardandır

Hurmanın içerdiği besin elementleri ile en önemli gıda maddelerinden biri olduğunu ifade eden Yurt, içerdiği lif ve karbonhidrat içeriği ile şekeri dengeleme açısından çok önemli gıda maddelerinden birisi olduğunu belirterek, hem sahurda hem de iftarda çok rahatlıkla yenilebileceğini söyledi.

Baş ağrısı ve su dengesine de değinen Yurt,

Susuzluktan baş ağrısı olabiliyor. Oruç yaz mevsimine denk geldiği için iftar ile imsak arasında bolca su tüketmek gerekiyor. Buna dikkat ekmek lazım ve mümkün olduğunca da iftar ve sahuru abartmamak lazım. Sonuçta insanın en büyük problemi beslenme açısından hazımsızlıktır. Meşhur İbn-i Sina’nın bir sözünde, vücuda en büyük zarar yemek üzerine yemektir bunlara dikkat etmek gerekir, dedi.

Kaynak: Gıda Gündemi

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir