Karaciğer sağlığı için kahve formülü!

kahve zayıflatırmı

Beslenme ve diyet uzmanları da karaciğer yağlanmasını önlemek için günde bir ya da iki fincan Türk kahvesi öneriyor…

hepatit, karaciğer

Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, Türkiye’de giderek artan karaciğer yağlanmasının, karaciğer sirozu, hatta karaciğer kanserine yol açabildiği uyarısında bulundu. Türkiye’nin canlı vericiden yapılan karaciğer naklinde Avrupa’da ilk sırada olduğuna dikkat çeken Dökmeci, karaciğer yağlanmasını önlemede günde bir ya da fincan Türk kahvesi ya da filtre kahve içilmesini tavsiye etti.

5 – 8 Nisan tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 14. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi kapsamında düzenlenen basın toplantısında Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci konuşma yaptı.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Türkiye, canlı donörden karaciğer naklinde Avrupa birincisi

Besinlerin düzenli ve iyi çiğneyerek tüketilmesi gerektiğine işaret eden Dökmeci, bol lifli, sebzeli yemeklerin, bitkisel protein, balık ve yeter miktarda kırmızı et tüketilmesini önerdi. Enginar, brokoli ve lahana gibi sebzelerin sıklıkla tercih edilmesi gerektiğini belirten Dökmeci, gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmasını vurguladı. Civa, kurşun gibi ağır metallerle temas edilmemesi uyarısında bulunan Dökmeci,

Karaciğer yağlanması olan ya da olmayan hipertansiyon, obezite, şeker hastalığı, insülin direnci, hipotiroidi, kolesterol ve trigliserid yüksekliği olan ve damar sertleşmesi ve kalp hastalığı olan hastaların düzenli doktor kontrolünde olmaları gerekir, dedi.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir