Kanser vakalarının %40’ı obezite ile bağlantılı çıktı!

akciğer, brokoli, sigara

İsveç’te, 4,1 milyon kişiyle yapılan bir araştırmada, kanser vakalarının %40’ının aşırı kilo ile bağlantılı olduğu tespit edildi. Hindustan Times’ın haberine göre İsveç’in Malmö kentindeki Lund Üniversitesi’nden bilim insanları, yaklaşık 40 yıllık bir süreçte 4,1 milyon kişinin verilerini inceledi.

Obezitenin artan tehdidini gösteren söz konusu yeni araştırmada bilim insanları, aşırı kiloya bağlı kanserlerin sayısının katlanarak arttığını ortaya koydu. Çalışmada 32 kanser türü obeziteyle ilişkilendirilirken, bunlardan öne çıkanlarının meme, bağırsak, rahim ve böbrek kanseri olduğu kaydedildi.

Araştırmada, bilim insanları, kanser vakalarının %40’ının aşırı kilo ile bağlantılı olduğuna dikkati çekti. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) verilerine göre, dünya genelinde 1 milyardan fazla kişi obeziteyle yaşarken, 1990-2022’de çocuk ve ergenlerde obezitenin görülme oranı dört kat arttı.

aa.com.tr/tr/saglik/isvecte-yapilan-bir-arastirmada-kanser-vakalarinin-yuzde-40i-obezite-ile-baglantili-cikti/3216908

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir