Kamuya sağlık personeli alımında mülakata hayır!

sağlık bakanlığı diyetisyen

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş Sağlık personel alımında mülakat sistemi planlandığını bildirilmişti. Bu durum atama bekleyen binlerce sağlık çalışanının tepkisine yol açtı.

Bir diyetisyenin en az dört yıllık lisans öğrenim birikimi bir kaç dakikada test edilemez, istihdam edilecek diyetisyenin mesleki yeterliliği de bu birkaç dakikaya bağlanamaz.

Her komisyon farklı değerlendirmeler yapacaktır

Bu farklı değerlendirme yanlış sonuçlar doğurur. Sağlık personel alımının mülakatla yapılması, yapılan mülakatlar çerçevesinde adayların kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, yıllarca emek vererek okumuş ve KPSS’den yüksek puan alan sağlık meslek adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi adaletsizliğe yol açar.

Mesela bir ilde, komisyon KPSS puanı kadar puan verir, diğer komisyon KPSS puanının 5-10 puan üstünde puan verebilir. Her komisyon adil davrandığına inanarak bunları yaparken, mesela

  • KPSS’den 83 alan bir diyetisyen Diyarbakır’a atanmıştı.
  • Komisyon puanını sözlü notları ile 85’e çıkarıtsa istanbul’a atanabilir.
  • Komisyon puanını sözlü notları ile 80’e indirirse atanamayacaktır.

Sağlık bakanlığının, hakkaniyet ölçütleri her hâlükârda tartışmaya açık olacak olan mülakat sistemini sağlık meslek adayları alımında uygulama düşüncesinden vazgeçmelidir.

Çünkü mülakat adaletsizliğe yol açar.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. PUAN ÜSTÜNLÜĞÜYLE ATAMA BEKLİYORUZ ALINAN PERSANEL KADROLU OLSUN SÖZLEŞMELİ OLAN DOĞRUDAN KADRO VERİLSİN YENİ AÇILAN KADROLARLA DOLDURULMASIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir