Kamuda ayrımcılık, baskı ve adam kayırma devam ediyor…

türkiye kamu sen

Türkiye Kamu-Sen olarak Türkiye’nin yaşadığı zorlu süreçte milli birlik ve beraberlik adına çok çilelere katlandık, sabrettik.

Fakat memleketi yönetenlerin ısrarla birlik ve beraberlik vurgusunu yapmasına rağmen, kamuda halen ayrımcılık, baskı, adam kayırmacılık ve liyakati es geçme gibi uygulamaların sürdüğünü görüyoruz. Ülkemiz bu işlerin nelere neden olduğunu çok acı tecrübeler yaşayarak görmüştür. Bu işleri devam ettirerek kamuda birlik ve beraberliği yok ediyorlar. Bu işlerin bilerek yapılması tam anlamıyla ihanettir. Kamuda bu ihanete bir son verilmesi gerekir. Türkiye Kamu-Sen olarak defalarca bu konuyu dile getirmemize rağmen birkaç cılız örnek dışında bir düzelme göremedik. Siyasetten beklentimiz kamudaki ayrımcılığa, adam kayırmacılığa bir son vermesidir. Madem ki bu trende hepimiz varız. Hepimizde bu devletin çalışanıyız. Öyleyse eşi₺ik ve liyakat ilkelerine göre kamu dizayn edilmelidir.

Tüm memurların ek göstergeleri yükseltilmeli

Eşitlikle ilgili en önemli düzenlemelerden birinin tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi olacağını belirten Kahveci:

Ek gösterge tüm kamu çalışanlarının sorunu o halde burada da bir ayrımcılığa gidilmeden tüm çalışanların ek göstergeleri yükseltilmelidir. Hiçbir kamu çalışanı bu düzenlemeden mahrum bırakılmamalıdır. Ayrıca enflasyon dikkate alındığında acil olarak ek bir zam yapılması gerekliliği ortadadır. Memura zam için ocak ayı beklenmemelidir. Çünkü yıllık enflasyonun %24,5’e yükselmesiyle memur maaşlarının son üç ayda %6,4 oranında erimiştir. Bu ek zam hem memurlarımızın ekonomilerinin rahatlamasını hem de piyasaya bir canlılık gelmesini sağlayacaktır, dedi.

Döner sermayeler yükseltilmeli ve emekliliğe yansıtılmalı

Sağlık çalışanlarının ekonomik anlamda dar boğaza sürükleyen bir durumu da döner sermayelerin düşüklüğü olduğunu kaydeden Genel başkan kahveci:

Sağlık çalışanları 3 ₺ gibi kabul edilemez döner sermaye ücretleri alıyorlar. 5-6 yıl önce ücretlerin bile mumla arandığını düşünürsek yaşanan kayıp çok önemlidir. Bu nedenle acil olarak döner sermaye sistemi değiştirilmeli ve çalışanlara makul ücretler ödenmelidir. Bakanlık yöneticileri ile yaptığım görüşmede bu konuda hazırlıklara başladıkların söylediler. Bizde takipçisi olacağız, çalışanı memnun edecek, emekliliğe de yansıyacak bir döner sermaye sistemi kurulması için mücadele edeceğiz, şeklinde konuştu.

Makul ve kabul edilebilir bir yıpranma payı istiyoruz

Yıpranma payı ile ilgilide girişimlerini başlatarak mücadelelerini sürdürdüklerini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Yıpranma payı maalesef bedelli askerlikle birlikte apar topar TBMM’den geçirildi. Çalışanların beklentilerini karşılamaktan çok uzak kalan bir yasal düzenleme oldu. Bazı sağlık meslek mensupları ve diğer kamu çalışanları kapsam dışında bırakıldı. Geçmiş çalışmalar dahil edilmedi ve 5 yıla 1 yıl söz verilmesine rağmen fiilen bakıldığında 9 yıla 1 yıl gibi bir durum ortaya çıktı. Bu konuda SGK’nın yıpranma payının nasıl verileceğini düzenleyen yazısı ile ilgili bir başvuruda bulunduk, yanlışların düzeltilmesini istedik. Makul ve kabul edilebilir bir yıpranma payı için tüm Türkiye’de dilekçe kampanyası başlattık. Çalışanların isteklerini TBMM’ye ileteceğiz. Mücadelemizi hız kesmeden sürdüreceğiz.

Sağlıkta şiddete 12 kurban verdik

Konuşmasında son olarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddete değinen Genel Başkanımız Önder Kahveci sözlerini şöyle tamamladı: Hafta içinde bir doktorumuzu vahşi bir saldırı sonucunda kaybettik. Doktorumuza Allah’tan rahmet ailesi ve yakınlarına sabır, sağlık camiasına da baş sağlığı diliyorum. Doktorumuzla birlikte sağlıkta şiddete tam 12 kurban verdik. Yani şiddet artık cinayete dönmüş durumda. Ağır yaptırımlar ve gerekli cezalar uygulanmazsa, çözüm için sivil toplumla istişare yapılıp beraber çare aranmazsa bu son cinayette olmayacak. Onun için biz Bakanlıktan sağlıkta şiddetle ilgili bir acil eylem planımı olur, son dönemin modası 100 günlük programı olur bir şeyler yapılmasını bekliyoruz. Sayın Bakan yaptığı açıklamada “TBMM’nin ilk işi sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme olacak” dedi. Onu da takip edeceğiz. Çözüm için el ele vermek, istişare etmek zarurettir. Biz bunu dile getirmeye öneriler sunmaya devam edeceğiz. Umarız ki sağlıkta şiddet en az düzeye indirilir.

[toggle title=”Medi Haber”]https://www.medihaber.com/sendika/kamuda-ayrimcilik-baski-ve-adam-kayirmacilik-devam-ediyor-h6636.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir