Kalp ve damar hastalıkları için “Omega-3” efsane mi?

Yağ, Omega3 yağ asidi, balık yağı, balık yağları, herbalife balık yağları, omega3

78.000 kişilik araştırmada kalp hastalığını önlemede etkisiz bulundu!

Kılavuzlar, koroner kalp hastalığından korunmada Omega-3 takviyeleri kullanılmasını öneriyor. Ama Oxford’da yapılan yeni bir büyük çaplı araştırma, kalp hastalıklarında Omega-3 kullanımını anlamsız buldu, tartışmalar da beraberinde geldi.

Omega-3 yağ asitleri kalp dostu olarak biliniyor ve hatta kalp ve damar hastalıklarını önlediğine dair büyük meta-analiz çalışmalarından kanıtlar bulunuyor. Türk Kardiyoloji Derneği Koroner Kalp Hastalığı Korunma ve Tedavi Kılavuzu’nda da, Omega-3 tüketimi tavsiye ediliyor. Ancak Oxfordlu bilim insanlarınca yapılan yeni bir çalışma, Omega-3’ün koroner kalp hastalığı ve damarsal hastalıklardan korunmada etkisiz olduğunu söylüyor.

Oxford Üniversitesi Nuffield Halk Sağlığı Bölümü’nden Robert Clarke ve arkadaşları, toplamda 77.917 insanın dahil edildiği 10 geniş çaplı randomize kontrollü çalışmayı analiz etti. JAMA Cardiology’de yayınlanan meta-analiz sonucunda Omega-3 yağ asidi almanın, ortalama 4,5 yılda hiçbir koroner kalp hastalığı veya damarsal olayı azaltmadığı bulundu. Peki gerçekten kalp ve damar hastalığı riski bulunanların Omega-3 alımından sağladıkları herhangi bir yarar yok mu?

Avrupa Kardiyoloji Topluluğu, Omega-3’lerin koruyucu etkilerinin tartışılabilir olduğunu söylüyor. Amerikan Kalp Birliği ise, Omega-3’lerin koroner kalp hastalığı olan hastalarda ikincil tedavi olarak kullanılmasının makul olduğunu kabul ediyor. Hatta, kalp yetmezliği veya ejeksiyon fraksiyonu gibi durumlarda da kullanılabileceğini ifade ediyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir