“Kadın hastaya kadın sağlık personeli” haberine açıklama geldi!

Sağlık Bakanlığı 2017 personel alımı diyetisyen

“Kadın Hastaya Kadın Personel” Haberine Açıklama Sağlık Bakanlığı, medyada “Bakanlığın ‘kadın hastaya kadın personel’ projesi tepki çekti” başlığıyla yer alan haberler üzerine açıklama yaptı.

Medyada “Bakanlığın ‘kadın hastaya kadın personel’ projesi tepki çekti” başlığıyla yer alan haber üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Söz konusu haberler, Sayın Müsteşarımızın bir gazeteye verdiği beyanatın çarpıtılarak haberleştirilmesi, diğer gazetelerin de bu haberi kaynak alması sonucu ortaya çıkmıştır. Öncelikle Bakanlığımızın böyle bir projesi bulunmamaktadır. Sayın Müsteşarımızın ifade ettiği yeni bir düzenleme değildir. Hasta hakları kapsamında tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yıllardır uygulanan hekim seçme hakkının kullanılmasıdır.

Bakanlığımız, hekim seçme hakkını yayımladığı Yönerge ile düzenlemiştir. Bu yönergede, “Hastaların sağlık hizmeti alacağı veya almakta olduğu hekimi serbestçe seçmesine, değiştirmesine, sağlık kurumlarındaki hekimlerin buna uygun poliklinik hizmeti vermesine yönelik tedbirlerin alınmasına ve bu amaçla gerekli hizmet, fizik ve personel altyapısının oluşturulmasına ilişkin usul ve esaslar” yer almaktadır. Sayın Müsteşarımız da bu yönerge doğrultusunda, özellikle kadın doğum alanında vatandaşlarımızdan gelen yoğun talebin hekim seçme hakkı çerçevesinde değerlendirildiğini ifade etmişlerdir. Tamamen hastanın tercihiyle gerçekleşen ve yıllardır uygulanan bir düzenlemenin bir takım meslek örgütlerince amacından saptırılarak siyasi malzeme konusu yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Hayatını insana hizmet etmeye adamış hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız her zaman olduğu gibi din, dil, cinsiyet, mezhep ayrımı gözetmeksizin kutsal görevlerini layıkıyla yerine getireceklerdir.

[toggle title=”Personel Sağlık”]https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/kadin-hastaya-kadin-personel-haberine-aciklama-h72826.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir