İşte hastaların diyetisyene güvenini etkileyen 7 unsur!

diyetisyen doktor, yemek tarifi, doktor diyetisyen hasta, en iyi diyetisyen sitesi
Diyetisyen-hasta ilişkisinde en önemli etkenlerden biri hiç kuşkusuz güven…
Hastalar her ne kadar Diyetisyenine güvense de, Diyetisyeninin vermiş olduğu tıbbi beslenme tedavi kararını başka bir Diyetisyene onaylatma eğilimi de gösteriyor.
 sağlık bölümleri 2016

Hastaların Diyetisyenlere duydukları güveni etkileyen faktörlerin incelenmesi çalışmasına göre hasta-Diyetisyen ilişkisinde güveni etkiyen pek çok faktör yer alıyor. Hastaların Diyetisyene olan güvenin etkileyen faktörler bakın neler…

1. Medya

Günümüzde pek çok hasta televizyon hatta radyo reklamlarından etkisinde kalarak kullanmakta olduğu tıbbi ilaçlarını bırakarak, bitkisel özler kullanması sonucunda ölümcül tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.

2. Sosyal çevre

Birey hastalığıyla ilgili bir yardımcı ararken bazen Diyetisyenden ziyade “diyetisyen olmayan sözde diyetisyenlere” müracaat ediyor. Onlardan çare bulamadığı zaman Diyetisyene ya da sağlık kuruluşuna müracaat ediyor. Diyetisyenle karşı karşıya gelmeden önce kendisiyle ilgili çevrelerle, komşularla, arkadaşlarla ve akrabaları ile temasa geçiyor.

3. Mahremiyetin muhafaza edilmesi

Hasta, mahremiyetinin korunmasına yönelik bir şüphe duyduğu takdirde Diyetisyenle yollarını ayırma tutumunu gösterebiliyor…

4. Tedavi sürecinde bilgilendirme

Hastaların Diyetisyenlerle geçirmiş oldukları zaman miktarının arttığı durumlarda hastaların Diyetisyene yönelik olumlu değerlendirmelerinde bulunulduğu gözleniyor.

diyetisyen alımı olacak mı

5. Beslenmede bilgi karmaşası

Şok diyetler ve medyanın zayıflama konularındaki tutumu bilgi karmaşasını daha da artırıyor..

 

6. Diyetisyenin iletişim yeteneği

Etkili bir sağlık hizmeti için Diyetisyenin uzmanlığı ve iletişim becerisi en önemli iki faktör. Etkili ve uygun bir iletişimin kurulması, hasta memnuniyeti ve hastanın tedaviye uyumunun artması gibi olumlu çıktıları beraberinde getiriyor.

besin güvenliği, gıda güvenliği, güvenilir gıda

7. Diyetisyenin mesleki deneyimi

Hastanın bir Diyetisyeni seçmesinde en temel etken o konu ile ilgili uzman olması yani, yetkin bir mesleki tecrübe geçmesine sahip olması.

Medimagazin Sitesi’ndeki hasta ve hekim arası güven konulu yazı kısmen alıntılanarak düzenlenmiştir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir