İş yaşamında sağlıklı beslenme

Yoğun iş hayatı, masa başında çalışma, sık gidilen seyahatler, stresli yaşam, beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyerek yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle masa başında çalışan bireylerde uzun süreli hareketsizlik, bilgisayar karşısında öğün yapma, abur cubur besinlerden tüketmek, zamansızlığa bağlı olarak ana ve ara öğün atlanması, su tüketmek yerine çay ve kahve tüketimlerinin fazla olması obezite riskini arttırmaktadır.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı oluşabilecek olumsuz etkilere karşı sağlığınızı koruyabilmek, iş verimliliğinin ve konsantrasyonun azalmasını engellemek sağlıklı beslenme ile sağlanabilmektedir.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Peki, iş hayatında sağlıklı beslenmenin kuralları neler?

Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Gece boyunca düşen kan şekerinizi ve yavaşlayan metabolizmanızı canlandırın. Kahvaltı yapılmadan güne başlanırsa vücudunuz bu durumu ‘kıtlık’ olarak algılamakta ve tüketilen her besini yağa dönüştürmektedir.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Öğle yemeklerinde mutlaka kendinize zaman ayırın, masa başında yemek yemekten ve hızlı yemek yemekten kaçının, iş stresini bir saatlik dahi olsa unutun ve ağır gıdalar yerine hafif, daha az kaloriye sahip besinleri tüketin. Asitli, şekerli içecekler tüketmek yerine ayran veya yoğurt tüketin. Öğünlerinizde mutlaka salataya yer verin.
Öğle aranızda 10 dakika bile olsa mutlaka yürüyüş yapın, hareket halinde olun.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Çalışırken saat başı yerinizden kalkmaya özen gösterin. Camdan dışarı bakmanız, yan odanızda ki iş arkadaşınızı ziyaret etmeniz, mümkünse asansöre yerine merdiven kullanmanız bile size fayda sağlayacaktır.
Çay, kahve tüketmek yerine bitki çayları tüketin. Metabolizmanızı hızlandırması açısından yeşil çay, stresi azalttığı için rezene, papatya tüketebilirsiniz.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Masanızda mutlaka su şişesi bulundurun. Kendinize bir hedef koyun ve gün içerisinde mutlaka o şişeyi bitirin.
Mutlaka ara öğün yapın. Elinizin altında, çekmecenizde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Abur-cubur, yağlı besinler tüketmek yerine meyve ve ceviz, fındık gibi besinler tüketin. Vakitsizlik, yoğunluk sebebiyle çoğu zaman ara öğün yapmaya fırsat olmaz fakat ara öğün metabolizmanızı canlı tutmanıza yardımcı olurken aynı zamanda konsantrasyonunuzun düşmesini engelleyecektir.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Şirkette ikram edilen sağlıksız, şeker ve yağ dolu besinlerden mümkün olduğunca uzak durun. Özellikle ısrarcı kişilere karşı kendinizi koruyun ve onlara sağlıklı atıştırmalıklarınızdan ikram ederek cevap vermeyi alışkanlık haline getirin.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Dahası için sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyeninize başvurunuz, sağlıklı günler…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Gizem çalışkan Akgül

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-gizem-caliskan-akgul” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. bu değerli bilgiler için çok teşekkür edevim ödevimde yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir