İnfertilitede beslenme tedavisi

İnfertilite ve beslenme Tedavisi

Kadınlarda İnfertilite

Doğurganlığı kesin olarak artıran spesifik bir yiyecek veya içecek grubu yoktur. Ancak üreme organları üzerinde etkili olabilecek besinlerden bahsetmek tıpkı diğer sistemlere olduğu gibi mümkündür. Özellikle kadınlarda beslenme biçiminin ovulasyon üzerinde ciddi bir etkisi vardır.  Yapılan araştırmalarda;

 • Diyetinde karbonhidratı hayvansal kaynaklı proteinlerle değiştiren kadınlarda yumurtlama sorunları ortaya çıkmaya başlamış. Bir araştırmaya göre sadece 1 porsiyon hayvansal protein eklenmesi kısırlık ihtimalini %32 artırabiliyor. Fakat karbonhidrat yerine bitkisel protein eklendiğinde ise tam tersi kısırlığa karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmış.
 • Tekli doymamış yağ asitleri yerine trans yağlar daha fazla tüketildiğinde kısırlık riski artıyor.
 • Diyette karbonhidratlar trans yağlar ile değiştirildiğinde yumurtalık hastalıkları %73 oranında artıyor.
 • Yüksek dozda kafein tüketimi gebe kalma ihtimalini düşürür, düşük riskini artırır. Gelişen fetüsün sağlığını etkileyebilir. Hormon seviyelerini değiştirerek yumurtlama ve corpus luteum fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Günde 1 fincandan az kahve tüketenlerde gebe kalma ihtimali 2 kat artıyor.
 • Alkol ise canlı doğum sayısını düşürebilir ve düşük riskini artırabilir.

 Erkeklerde İnfertilite

Kadınlarda üreme sağlığı beslenmeden ziyade BKİ değerinden daha çok etkilenir. Erkeklerde ise besin seçimi direkt olarak semen yoğunluğunu, kalitesini ve cinsel performansı etkilediğinden beslenme çok daha önemli yer tutar. Erkek kısırlığındaki en önemli nedenlerden biri düşük kalite ve yoğunluktaki semendir. Uzmanlara göre besinler karaciğerde bazı süreçlerden geçer ve semene dönüştürülür. Semen besinlerden yapılırken, ilaçlar sadece semenin yapısını değiştirir fakat semen yoğunluğunu / sperm sayısını artırmaz.

İlaçlar sıcak-soğuk dengesini ayarlar fakat ilaçlar semenin yapısı ve dayanıklılığını koruyamaz. Besinler bu etkiyi sağlayabilirken, ilaçlar da daha çok cinsel gücü artırıcı özelliğe sahiptir. Uzmanlara göre cinsel performansı arttıran besinler 3 ana özelliğe sahiptir:

 • Ilık yapı (warm-natured) Semen ılık yapıda olduğu için besinler de böyle olmalı. Semenin ılık olması sperm yoğunluğu ve hareketliliği için önemli.
 • Gaz yapıcı (flatulent) Ereksiyonu sağlayan semenin gazlı olmasıdır. Gaz yapıcı besinlerin yanında ayrıca ılık yapıda olan besinler de gazlı olmayı sağlayabilir.
 • Çok besleyici (very nutritious) Bir gıda ne kadar besleyici olursa o kadar fazla semen oluşur.

Örneğin; havuç, nohut, kuru fasulye, şalgam bu üç özelliği de barındıran besinlerdir.

Hem erkek hem kadınlar için üreme organlarının sağlığı için tüketilmesi gereken besinlere bakılacak olursa daha çok vitamin ve minerallere ağırlık vermek önemlidir. Ancak alınacak bu vitamin ve minerallerin doğal yollarla alınması yani hap ile değil doğal besinlerle alınması büyük önem taşımaktadır.

Vitamin E, vitamin A , vitamin C , vitamin D , Kalsiyum , Çinko, Folik asit, Esansiyel yağ asitlerine beslenmede büyük ölçüde yer vermek gerekmektedir.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Zeynep Seçkin

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-zeynep-seckin/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. Merhaba, bu bilgiler için hangi makaleden/lerden yararlandiniz acaba?

  Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir