İlber Hoca’dan sağlık personelleriyle ilgili önemli açıklama!

İlber Hoca, İlber Ortaylı, Türk Tarih profesörü

Türk Tarihi Profesörü İlber Ortaylı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla sağlık sisteminde yaşanan sorunlara tepki gösterdi. Ortaylı, Bu densizliğin sınırları nerede duracak? ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sağlık çalışanların uğradığı şiddete ve maaşlarının yeterli olmamasına da değindi. Tıp eğitimi alan öğrencilerin yabancı ülkelere gitmek istediğini dile getiren Ortaylı,

Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor. Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz?, ifadelerini kullandı.

Açıklamasında geçmişte görev yapan Sağlık Bakanlarına da eleştiride bulunan Ortaylı şu sözleri kullandı:

Felemenkçe, İsveççe, Almanca gibi dilleri öğreten kurslar, doktor ve sağlık personeli dolu.
Ne yapsınlar ki? Maaşlar ortada 7-8 Bin ₺’ye şu hayat pahalılığında mütehassıs doktor mu çalıştırılır?

Üstelik bir de doktor, hemşire dövme modası devam ediyor. Hele en sonuncu hadise (yani üç hemşireyi bir mücrimin esir alması) eğer dış kaynaklı, tipik bir organizasyon değilse şaşarım. Çünkü pandemi krizinde Batı’daki tıbbi personelin gayret ve beceri yönünden bizimkilere yetişemeyeceği anlaşıldı. Açığı böyle kapatmak istemedikleri ne malum? Deli geçinen herif, ambulansın içinde hastaneye girmiş ve üç hemşiremizi rehin alarak ortalığı birbirine katıyor.

Şayet deliyse tımarhane, psikiyatri klinikleri nerede? Bunu düzenleyen kanun neden hazırlanmıyor? Hastaneler personel kıtlığına uğramaya başladı. Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor. Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz? İki asırdır evlatlarımızı tıp alanında büyük fedakârlıkla yetiştirdik. Bu densizliğin sınırları nerede duracak? Adamın biri, geçmişte bakan oldu, gelip hastanelerin kapısından T.C. rumuzunu kaldırmakla iş yaptığını zannetti, amacı belli. Beriki gelip Sağlık personeli sizin hizmetinizdedir diyor. Roma’nın Patrici beyleri bile Yunanlı köle hekimler için böyle edepsiz laf kullanmamıştır. Ne zaman akıllanacağız ve herkese haddini bildireceğiz? Zorbalık çıkmadan evvel aklıselim hukuki tedbirlerle işin sağlanması gerekir. Nelere maruz kalacağımızı tasavvur etmek bile istemiyoruz.

medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-ilber-ortayli-yakinda-hekimsiz-hemsiresiz-kalacagiz-11-681-97787.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code