Hükümetten anokreksiyayı önlemek için adım!

gençlik ve spor bakanlığı

Hükümet, gençler arasında yaygınlaşan sıfır beden çılgınlığına karşı harekete geçti. Çoğu zaman ölümle sonuçlanan anoreksiya hastalığının önüne geçmek için önemli bir adım atılıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca başlatılacak proje kapsamında üniversite öğrencilerine dengeli beslenme, GDO’lu gıdaların tüketimi, sağlıklı zayıflama ve obeziteyle mücadele konularında eğitim verilecek.

 • Ender Saraç,
 • Halit Yerebakan ve
 • Canan Karatay gençleri Sıfır beden ve Obezite konularında bilgilendirecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, son yıllarda gençler arasında hızla artan sıfır beden çılgınlığıyla mücadele etmek için seferberlik başlattı.

Üniversitelerde uygulanacak projeyle birlikte gençlere, modern çağda sunulan beden ölçüleri ve güzellik anlayışının bir dayatma olduğu vurgulanarak her insanın beden ölçülerinin sağlıklarına göre farklılık arz edebileceği anlatılacak.

Obeziteye dikkat çekilecek

Hükümet, gençler arasında yaygınlaşan sıfır beden çılgınlığına karşı harekete geçti. Çoğu zaman ölümle sonuçlanan anoreksiya hastalığının önüne geçmek için önemli bir adım atılıyor.

Sıfır beden modasının insan sağlığı üzerinde yol açtığı fiziksel ve psikolojik sorunlar ayrıntılı olarak ele alınacak. Gençlere, kendileriyle barışık olmaları gerektiği konusunda mesajlar verilecek. Proje kapsamında obezite sorununa da dikkat çekilerek gençleri dengeli beslenmeye teşvik edici görüş ve öneriler sunulacak.

Projede, gençlere düzenli spor yapmaları ve sağlıkları için hareketli bir yaşam tarzını benimsemeleri gerektiği anlatılacak. Dr. Ender Saraç, SABAH yazarı Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Prof. Dr. Canan Karatay gibi isimlerin de katılacağı projede gençler, GDO’lu ürünlerin tüketimi, katkılı ve işlenmiş gıdaların insan sağlığına etkileri konusunda da kapsamlı olarak bilgilendirilecek.

[alert-success]BU PROJEYE BESLENME ve DİYETETİK KÖKENLİ AKADEMİSYEN HOCALARIN KATILMASINI ARZU EDERDİK. [/alert-success]

[toggle title=”Medi Magazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-hukumetten-anokreksiya-yi-onlemek-icin-adim-11-681-75217.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

5 Yorum

 1. ekibe bak, ne alakaysa! harika işleyen bir sağlık sistemimiz ve muhteşem sağlıklı kararlar alan bir bakanlığımız var (!)

 2. ekibin geçersizliğini nereye bildirebiliyoruz ya da şikayet etme şansımız var mı

 3. bu ekip neden nasıl ve kim tarafından seçilmiş? Onlarca değerli Diyetisyen varken neden canan karatay ? anlamak güç. Beslenme konuşmak, Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunlarının asıl işidir, branşıdır. Bu yanlıştan dilerim vazgeçilir.

 4. Güzel uygulama, eksik yöntem.
  Ekipte olması gereken otoriteler eksik davet edilmiş.
  Sıfır beden algısı psikologun, obezite bilgilendirmesi de hekimin ve diyetisyenin işidir. Aynı zamanda beslenme kısmı da yalnız ve yalnızca diyetisyenin işidir.

 5. Ekibi PROTESTO ediyorum.Bu ekipte psikiyatrist ve Diyetisyen olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir