HIV (+) vakasında Bakanlık: “Hasta seçmek meslek etiğiyle bağdaşmaz”

Sağlık Bakanlığı 2017 personel alımı diyetisyen

Sağlık Bakanlığı, HIV infekte kadının sezeryanla doğumuna doktorların girmeyi kabul etmemesiyle ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi

Medyada, “HIV’li olduğu için ameliyat edilmedi” başlığıyla yer alan haberler Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir.

Bakanlığımız söz konusu iddialarla ilgili olarak Sağlık Meslekleri Kurulumuzun görev, sorumluluk ve yetkileri çerçevesinde gerekli adımları atacaktır. Ancak Kurulumuzun çalışma usulleri gereği öncelikle ilgili üniversite tarafından gerekli inceleme ve soruşturmalar yapılarak sonucun, Sağlık Meslekleri Kurulumuza intikal ettirilmesi gerekmektedir.

Sağlık Meslekleri Kurulumuz, bu safhaların tamamlanmasının ardından gerekli çalışmaları yapacaktır.

Sağlık Bakanlığı olarak, tedaviden imtina etmek veya hasta seçmek gibi hekim meslek etiğiyle bağdaşmayan davranışları tasvip etmiyor; bu ve benzer davranışların tespiti halinde gerekli yaptırımların uygulanacağının kamuoyunca bilinmesini istiyoruz.

[toggle title=”Medi Magazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-hIv-pozitif-olayinda-bakanlik-da-devrede-hasta-secmek-meslek-etigiyle-bagdasmaz-11-681-75712.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir