Hipokrat yemini değişti!

hippokrates, hipokrat, tıbbın babası, hipokrat yemini, tıbbın babası kimdir

Hipokrat yeminindeki o cümleler değişti! Dünya Tıp Birliği, tüm hekimlerce kabul gören Hipokrat yemininde bazı değişiklikler yapılmasını onayladı. Artık modern hekimler, yeni bir Hipokrat Yemini ile and içecek.

Dünya Tıp Birliği (World Medical Association, WMA) tarafından en son 1948’de Genova Deklarasyonu olarak düzenlenip duyurulan 2500 yaşındaki Hipokrat yemini, şimdi de modern hekimler için yeniden uyarlanıyor.

WMA, hafta sonu Şikago’da gerçekleşen yıllık genel toplantısında Yeni Zelandalı bir doktorun Hipokrat Yemini’nde değişiklik önerisini kabul etti. WMA’nın sayfasında yayımladığı değişikliklere göre, yıllar içinde değişen hekim ve hasta arasındaki ilişkiye yeniden odaklanıldı ve yeni yeminde hasta özerkliğine, haysiyetine saygı duyulacağı ifade edildi. Aynı zamanda

Hocalarıma saygı duyacağım, ifadesi hocalarıma, meslektaşlarıma ve öğrencilerime saygı duyacağım, şeklinde genişletildi.

Yemine yeni eklenen bir diğer cümle de hekimlerin hastaları ve sağlık hizmetinin gelişimi yararına bilgi paylaşması gerektiği oldu. Yine hekimlerin kendi sağlıkları, iyilik halleri ve yeteneklerine katkı sağlayarak daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti verebilmek için çabalamaları da Modern Hipokrat yemininin maddeleri arasında yerini aldı.

Yeni yeminin dünya genelinde yayılması ve benimsetilmesi için 2 yıllık bir süreç öngören WMA, bu modern yeminin küresel çapta tüm hekimlerin benimseyeceği yeni etik kurallar olacağını söylüyor.

[toggle title=”Medi Magazin”]https://www.medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-hipokrat-yeminindeki-o-cumleler-degisti-2-12-75006.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir