Hasta mahremiyetine paravanlı çözüm

Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ hastanelere

Birden çok hastanın bir arada bulunduğu yerlerde mahremiyeti sağlayın. Hastanın bilgilerini koruyun. Uymayanlar hakkında kanuni işlem başlatın, dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, muayene sırasında hastaların en çok sıkıntı yaşadığı konuların başında gelen mahremiyet konusuna el attı.

Hasta mahremiyetine saygı gösterilmesi’ konulu bir yazıyla hastaneleri uyaran Bakan Akdağ, mahremiyet için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Sahada yapılan incelemelerde; muayene, tetkik ve tedaviler ile özellikle cerrahi işlemler sırasında ve yoğun bakım ünitelerinde hasta mahremiyetine yeterince uyulmadığının tespit edildiğini kaydeden Bakan Akdağ, bazı uyarılarda bulundu. Bu kapsamda yoğun bakım üniteleriyle girişimsel işlemler ve görüntüleme gibi hastanın bedeni üzerinde yapılan tüm uygulamalarda hasta mahremiyetini sağlayacak tedbirler alınacak. Hastayı hazırlama işlemleri sırasında mahremiyet esaslarına azami ölçüde dikkat edilecek.

Bu çerçevede mahremiyeti sağlayacak şekilde bedenin mahrem yerini örten önlük ve bone kullanımına dikkat edilecek.

  • Poliklinik,
  • acil servis,
  • gözlem ve hasta odaları ile
  • kan alma gibi birden çok hastanın bir arada bulunduğu alanlarda hasta mahremiyetini koruyacak şekilde perde ve paravanla ayırma gibi düzenlemeler yapılacak.

Klinik görüşmeler, muayene, işlem ve tedavi, görüntüleme ve hasta transferi işlemlerinde Hasta Hakları Yönetmeliğinde öngörülen ilkelere uygun davranılacak. Hasta ve tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kimselerin sağlık personeli de dahil, tıbbi müdahale sırasında mahalde bulunmayacak ve hastanın sağlığı ile ilgili bilgilerin gizliliği sağlanacak. Ölüm olayı sonrasında da mahremiyet hakkına riayete devam edilecek. Bu hususlara dikkat edilmesini isteyen Bakan Akdağ, hasta mahremiyetine saygı ilkesini ihlal eden kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılması talimatı verdi.

Gökhan Kaya/Türkiye

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir