Hangi ekmek?

ekmek zararlı mı, ekmek yararlı mı, diyette ekmek olur mu, ekmeği kesmek zayıflatır mı

Çavdar mı, tam buğday mı, kepek mi, tam tahıllı mı? Kafalar biraz karışık…

Beslenme ve Diyet Uzmanlarından bazıları her öğün farklı bir ekmeği tüketmenin daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Peki sıralamamız gerekirse en sağlıklı ekmek hangisi?

Ekşi mayalı ekmek, Ekşi mayalı ekmek yapımı, Ekşi mayalı ekmek kalorisi, Ekşi mayalı ekmek zayıflatır mı, Ekşi mayalı ekmek yararları, Ekşi mayalı ekmek zararları, Ekşi mayalı ekmek diyeti, Ekşi mayalı ekmek hakkında bilgi, Ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır, diyetisyen şenol yıldız, eskişehir diyetisyen şenol yıldız

1. Tam buğday ekmeği

Beslenme ve Diyet Uzmanlarına göre rafine edilmemiş olan buğday unundan yapılmış olan tam buğday ekmeği en sağlıklı ekmek…ekmek çeşitleri diyet, Tam Buğday Ekmeği yararlı mı, ekmek, ekmek kaç kalori, ekmek kilo aldırır mı, hangi ekmek daha faydalı, hangi ekmek yenmeli, rümeysa çelik

 

Diğer ekmeklerden farklı olarak vitamin açısından zengin buğday özü de tam buğday ekmeğinde bulunuyor. İçerdiği posa sayesinde midede tokluk hissi yaratan tam buğday ekmeği, kalori açısından da beyaz ekmeğe oranla daha az. Aynı zamanda içerdiği düşük glisemik indeks ile kan şekerini de dengeleyecek özellikte.

çavdar ekmeği, ekmek

2. Çavdar ekmeği

Buğday unu ve çavdar ununun karıştırılarak üretildiği bu ekmek aslında tahıllar içindeki en koyu renkli, fazla miktarda çözünür lif içeren ve en doyurucu ekmektir. Yine insülin rezistansını, diyabet riskini azaltıcı bir özelliğe sahiptir ayrıca obezite riskini de azaltıyor…

tam buğday ekmeği, ekmek

3. Yulaflı ekmek

Yulaf şu sıralar en moda tahıllardan biri… Herkes yulaf kepeğinden çeşitli tatlı tarifleri alıyor ve uyguluyor. Böylece hem sağlıklı hem de lezzetli besinler tüketebiliyorlar. Ekmekte de aynı şekilde olumlu etkilere sahip olan yulaf, çözünür lifleri sayesinde kalp ve damar sağlığı için de yararlıdır.

kepek ekmeği, kepekli ekmek

4. Kepek ekmeği

Tam buğday unu ile ham kepeğin karıştırılmasıyla elde edilen kepek ekmeği, aslında sanıldığı kadar sağlıklı değil… Her ne kadar beyaz ekmeğe oranla daha yüksek posa değerine sahip olsa da düşük glisemik indeksli olması, vücutta bazı minerallerin kullanılmamasına neden olmaktadır.

tam tahıllı ekmek, tam tahıl ekmeği

5. Tam tahılı ekmek

Buğday unu, tam buğday unu ve bunların karışımına mısır, arpa, yulaf, çavdar, pirinç, darı gibi tahılların eklenmesiyle üretilen ekmek çeşididir. Tam tahıllı ekmek de sindirim problemlerine, kalp ve damar hastalıklarına karşı, sağlıklı ekmeklerden biridir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir