Hangi diyet sağlıklı?

HANGİ DİYET SAĞLIKLI BERNA ERYILMAZ

Toplumumuzda obezite giderek artan bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor.

Birçok kişinin kilo problemi yaşadığını, bu kilolar yüzünden sağlığında aksaklıklar meydana geldiğini ya da görünüşünden memnun olmayıp mutsuz olduğunu biliyoruz. Evet, sıkıntı ortak ancak nedenleri kişilere göre çeşitlilik göstermekte. İnsülin direnci, tiroid hastalıkları, hormon bozuklukları, iştah kontrolsüzlüğü, psikolojik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme kilo problemi yaşamanıza neden olabilir.

diyet beslenme sağlık

Yaşadığınız bu problemi birçok kez tek başınıza çözmeye kalkmış olabilir, beklenen sonucu alamayınca vazgeçmiş olabilirsiniz. Başarısız bir diyet serüveni geçirmenizin nedeni metabolizmanıza uygun olmayan bir program uygulamanızdır. O halde:

Bana uygun diyeti nasıl öğrenebilirim? dediğinizi duyar gibiyim.

İlk olarak sorunun temeline inilmeli, nedeni araştırılmalı ve ona göre bir yöntem izlenerek kilo verme sürecine girilmeli. Tabii ki sorunu kendimiz bulmaya çalışmayacağız işin uzmanı bir hekime danışarak hastalık varsa tanı koyulduktan sonra diyetisyen kontrolünde size özel yazılan diyet ile yola devam edilmeli.

dışarda ev dışında sağlıklı beslenme diyet

Medyadan, komşudan, dosttan, akrabadan duyulan diyetlerle diyet yapmaya kalkışmak en büyük hatalardandır. Yanlış yaptığınız diyetler sonuç alamamanızdan ziyade metabolizmanızı bozarak kilo verme sürecinizi daha da zorlaştırmaktadır.

DİYETİSYENLER

En sağlıklı ve doğru diyet metabolizmanıza, bedeninize ve size özel olandır. Unutmayın siz özelsiniz ve diyetiniz de size özel olmalı. Kilolarla olan yarışınızda galip gelmeniz dileğiyle…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Berna Eryılmaz

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir