Hafıza güçlendiren besinler

unutkanlığa ne faydalı

Hangi besinler hafızayı güçlendirir? Yoğun çalışma temposu ve stres nedeniyle sıklıkla karşılaşılan unutkanlık sorunu, bazı besinlerin düzenli tüketilmesiyle giderilebiliyor. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, önerilerde bulundu…

Hafıza güçlendiren besinler: “Ispanak”

B grubu vitaminler ve folat içerir, E vitamininden zengindir. Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur.
E vitamini zengini diğer besinler: badem, brokoli, kivi, mango, ay çiçek tohumu, domates .

Hafıza güçlendiren besinler: “Balık”

Omega 3 beyin fonksiyonlarında önemli bir rola sahiptir. Davranış ve bilişsel olaylarda etkilidir. En iyi kaynakları : somon , uskumru , hamsi , sardalye , ringa balığı .

Ceviz ve keten tohumuda iyi kaynaklarındandır .

Eksikliğinde depresyon , disleksi (öğrenme bozukluğu) , dikkat eksikliği vb. görülür.

Hafıza güçlendiren besinler: “Bitter çikolata”

Bitter çikolata, beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını arttır. Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir, doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Hafıza güçlendiren besinler: “Yaban mersini”

Yaban mersini, çilek, böğürtlen, beyini serbest radikal hasarından korumada etkilidirler. Bellek arttırıcı fitokimyasal olan antosiyaninden zengindirler .

Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da beyin gücünün artışı için diğer mükemmel besinlerdir.

Hafıza güçlendiren besinler: “Süt ürünleri”

Süt, yoğurt, peynir : Mükemmel birer protein kaynağıdırlar . Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlayıp, gün içinde hafızamızın ayakta kalmasına destek olurlar .

Protein içeren besinler aynı zamanda vücudu uyaran kimyasallar olan epinefrin ve dopamin seviyelerini de arttırırlar.

Hafıza güçlendiren besinler: “Yumurta”

Yumurta, beyindeki hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri ( A , D , B12 , B grubu ) barındırır. Beyinden sinyal alıp , gönderme için gerekli önemli bir aminoasit olan tirozini içerir , vücudun uyanık kalmasını sağlar.

Hafıza güçlendiren besinler: “Tam tahıl ürünleri”

Tam tahıllar : Esmer pirinç , esmer ekmek , yulaf , darı vb. B6 , B12 ve folik asit içerirler . Hafızayı korumak , konsantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidirler . Kuruyemiş ve tohumlar : Ruh halini pozitif yonde etkilerler . Kabak ve ayçekirdeği kognitif fonksiyonları arttırırlar . Uykusuzluk ve hafif depresyon durumlarında rahatlamaya yardımcı olur .

Hafıza güçlendiren besinler: “Kırmızı lahana”

Kırmızı lahana, beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri ( fisetin ) içerir , bu Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde yararlıdır. Kırmızı soğanda iyi bir seçimdir .

Hafıza güçlendiren besinler: “Brokoli ve kuşkonmaz”

Brokoli ve kuşkonmaz, K vitamininin zengin kaynaklarıdır. Bilişsel fonksiyonları ve beyin gücünü artırmada etkilidirler.

Hafıza güçlendiren besinler: “Fıstık ezmesi”

Fısıtk ezmesi, beyinin odaklanması ve dikkat için gerekli olan B6 vitamininden zengindir . Kızarmış bir dilim ekmek üstüne 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ve üzerine eklenmiş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün yapabilirsiniz .

Hafıza güçlendiren besinler: “Su”

Dehidratasyon ( susuzluk ) beynin kortizol denen bir hormon salgılamasına neden olur . Bu hormondaki artış beynin bilgi depolama kısmının küçülmesine ve hafıza gücünün azalmasına neden olur . Kortizol adrenalin üretimini de artttırır , bu artış beyin fonksiyonunu etkiler ve hafızayı bozar.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir