Güneş altında alkol tüketmenin 6 zararı!

sahil, tatil, deniz, kum, güneş, plaj (1)

Yaz güneşi altında uzanmışsınız kumsala, karşınızda mavi deniz yavaş yavaş dalgalanıyor. Yüzünüzden bir meltem geçiyor. Hafif de sıcaklamışsınız. Aklınıza bir kadeh bir şeyler içmek düşüyor. Alkolün her yerde olduğu gibi güneşin altında da içilmesinin zararları var. Bakalım nelermiş…

1. Susuzluğu artırır

Alkolün en bilinen etkisi vücuttaki su deposunu kurutmasıdır. Siz keyifle içkinizi yudumlarken aynı zaman bu sıcakta çok değerli olan vücut sularınızdan eksiltiyor olursunuz. Bu da ağız kuruluğu ve baş ağrısı gibi sıkıntılara yol açabilir.

Kalp, damar, kardiovasküler, kolesterol, trigliserit, yağ

2. Kalp krizi riski oluşturabilir

Aşırı güneş ışığına maruz kalmak zaten başlı başına risk oluşturuyorken, bu durumu alkol alarak iyiden iyiye zorlaştırabilirsiniz. Kan seviyesindeki ani değişimler ve aşırı yorgunluk sonucu istenmeyen kalp atakları yaşama ihtimalinizi güçlendirirsiniz.

sahil, tatil, deniz, kum, güneş, plaj (2)

3. Enerji düşüklüğüne yol açar

Alkol tüketimi ilk başta eğlenceli bir hal getirse de aslında vücudu son derece yoran bir durumdur. Birkaç kadeh içtikten sonra ağırlaşan gözleriniz ve eğilen sırt bölgeniz bunu size anlatmaya çalışır. Siz bu uyarıları dinleyin ve devam etmemeye özen gösterin.

psikoloji, psikolog, psikiatri, psikologlar derneği

4. Depresyonu tetikler

Alkol su rezervlerinizi kuruttuğu gibi dopamin ve serotonin depolarınıza da saldırır. Uzaklara dalan gözlerinizin ve derin derin iç geçirmelerin nedenini daha iyi anlamışsınızdır umarız.

uyku beslenme diyet

5. Uykusuzluğa neden olur

Gündüz güneş altında alınan alkol, gece uykusuzluk olarak size geri dönebilir. Kana karışan alkolün miktarına göre vücut onu dışarı atmak için yoğun çaba sarf eder. Bu ağır çalışma esnasında beyin derin uykuya geçmez ve hep tetikte içine giren zehrin atılmasını bekler.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

6. Hızlı kilo aldırır

Yazın tüketilen alkol içerdiği yüksek kalori nedeniyle kilo almayı hızlandırıyor. 1 gramında ortalama 7 kilokalori bulunan alkollü içeceklerin bazıları içerdikleri karbonhidratlar nedeniyle bütün diyet programınızı alt üst edebilir ve yazlık kıyafetlerinizi giyerken küçük engeller yaratabilir.

[toggle title=”Hürriyet”]http://www.hurriyet.com.tr/gunes-altinda-alkol-tuketmenin-6-zarari-40505227[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir