Gıdalara tatlılığı tek bir şeker vermez

gıda taklit hile tağşiş yapan firmalar, gıda tarım bakanlığı

Oturumda şekere ilişkin bir sunum yapan Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, gıda konusunda medyada çok büyük “bilgi obezitesi” söz konusu olduğunu söyledi.

Şunu yemeyin, bunu yemeyin” gibi söylemlerin hem tüketiciyi hem üreticileri hem de gıda sanayicilerini olumsuz etkilediğini belirten Artık, şöyle devam etti:

Dünyada şeker üç temel hammaddeden üretilir. Şeker pancarı, şeker kamışı ve mısır şekerinden üretilen nişasta bazlı şeker. Şeker pancarı ve kamıştan sakaroz, mısır şekerinden ise glikoz ve früktoz kullanılmaktadır.

Son dönemde ‘Bal yemeyin’ deniliyor. Balın bileşiminde de fruktoz ve glikoz vardır. Zaten kimse her gün 1 kg bal yemez. Herhangi bir gıdada tatlılık hissediyorsanız, tek bir şekerden oluşmaz. ‘Bizim ürünlerimizde glikoz früktoz yoktur’ gibi ilanlar görürsünüz. Gerçekte içinde hem glikoz hem früktoz bulunmaktadır.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir