Gel vatandaş: 5 günde 5 kilo verdiren diyet listesi!

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Fazlalıklardan kurtulmak için 5 günde 5 kilo diyetimiz:

  • İlk 3 gün; sabah, öğle, akşam ve her acıktığımızda sadece haşlanmış patates yiyoruz.
  • gün; haşlanmış patates yemeye devam ediyor ve ilaveten elma, armut, portakal, mandalina meyvelerinden tercihen bir tanesini yiyoruz. Akşam yemeğinde 1 adet haşlanmış tavuk budu ilave ediliyor.
  • gün; yine haşlanmış patates, meyve, salata yiyoruz.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

5 günde 5 kilo verdiren şok diyet listesi

İnternette sürekli bu ve benzeri şok diyetleri görüyoruz. Kısa sürede fazla kilo vermek isteyenler çareyi şok diyetlerde arıyor. 5 günde bu diyeti uygulayarak tartıda mutluluk yaşayabilirsiniz ama vücudunuz sizinle aynı mutluluğu paylaşmayacaktır.

Verilen 5 kilo verildiği gibi yine çok kısa sürede daha fazlasıyla geri alınır. Şok diyetler günlük almanız gereken karbonhidrat, protein, yağ ve lif değerlerini karşılayamaz. Şimdi gelin yukarıdaki diyette vücudunuza neler alıyorsunuz bakalım ?

obezite hakkında gerçekler

5 günde 5 kilo verdiren şok diyet listesinde patates

Diyete göre ilk 3 gün sadece haşlanmış patates tüketilmesi söyleniyor. 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere minumum 6 tane haşlanmış patates tükettiğinizi varsayarsak 90 gram karbonhidrat, 12 gram protein ve 408 kalori almış oluruz. Bu günlerde sadece karbonhidrattan besleniyoruz neredeyse. 4. Ve 5. Günler bu kaloriye ek olarak 1 porsiyon meyve yediğimizi varsayarsak ( 1\2 orta boy muz, 1 orta boy elma, 1\4 orta boy ayva 1 porsiyon meyve yerine geçer.)15 gram karbonhidrat, 60 kalori ve salatayı 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile yediğinizi varsayarak 6 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 5 gram zeytinyağı ve toplam 73 kalori ve 100 gram bir tavuk budu yediğinizi varsayarak 20 gram protein, 16 gram yağ ve toplam 230 kalori alarak gün içinde toplam 112 gram karbonhidrat, 33 gram protein ve 771 kalori almış oluruz.

5 günde 5 kilo verdiren şok diyet listesi uygulama örneği

25 yaşında, 170cm, 70 kg bir kadının ortalama 265 gram karbonhidrat, 65 gram protein ve toplam 1800 kalori alması gerekir. Bu miktarlarda kilosunu koruyabilir. Şok diyetle aldıklarımız, almamız gereken besin ögelerinin çok çok altındadır. Tabaklarımızı hazırlarken süt, et, tahıl, sebze-meyve gruplarının bir arada olması gerekiyor. Ancak o zaman yeterli ve dengeli beslenmiş oluruz.

Peki şok diyetlerin ne gibi zararları vardır?

  • Şok diyetleri uygulayan kişilerde baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu, kansızlık, saçların güçsüzleşmesiyle birlikte hızla dökülmesi, zayıf tırnaklar, kas ve doku kaybı görülebilir.
  • Düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı, insülin direncine sebep olarak şeker hastalığı riskini artırmaktadır.
  • Uzun süreli açlık, midede gastrit ve yanma gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.
  • Öğün atladığımız için metabolizma yavaşlar, yemek yeme durumu kontrolsüz olabilir.
  • Az kalori aldığımız için kalp atışları düzensiz olabilir ve karbonhidrat olmadığı zaman vücudumuzun yağ hücrelerini enerji kaynağı olarak kullandığı ketozis durumu meydana gelebilir ve bu durum komayla sonuçlanabilir.
  • Her öğün sıvı tüketirsek kilo kaybı su, beden sıvıları ve kas miktarında olur. Bizim istediğimiz yağ miktarında azalma olmasıdır.

Sağlığımız en değerli hazinemizdir, değerini kaybetmeden bilelim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıkla kalın, dahası için diyetisyeninizden yardım alın…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Gülşah Karmil kimdir

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-gulsah-karmil/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir