Fiziksel uygunluk karnesi eğitimi ve fiziksel aktivite reçetesi liderlik programı eğitimleri

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

Fiziksel uygunluk karnesi eğitimi ve fiziksel aktivite reçetesi liderlik programı eğitimlerinin ikinci yarısında da Türkiye Diyetisyenler Derneği olarak kıymetli hocalarımızla destek veriyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu ulusal fiziksel aktivite rehberlerinde yer alan öneriler kapsamında ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı çalışmaları kapsamında MEB’e Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite ile ilgili önerileri sunarak bilim kurulu kararı ile “Fiziksel Uygunluk Karnesi” geliştirilmiştir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği'nin fotoğrafı.Fiziksel Uygunluk Karnesi eğitim ve öğretim yılı başında ve sonunda olmak üzere yılda 2 kez verilecek olup uygulamada

 • mekik,
 • şınav,
 • otur-uzan esneklik ölçümü,
 • vücut ağırlığı ve
 • boy uzunluğu ölçümü değerlendirilecektir.

Fiziksel Uygunluk Karnesi ana karnedeki beden eğitimi ve spor ders notunu etkilemeyecek ve çocuklara ait bilgiler gizli tutulup her çocuğun kendi ailesiyle paylaşılacaktır.

E-okul veri tabanından da velilerin diğer karne notlarına erişimleri gibi Fiziksel Uygunluk Karnesine de ulaşımlarının sağlanmasına çalışılacaktır.

Beden Eğitimi öğretmenleri zümre başkanlarına MEB işbirliğinde hazırlanan eğitim videolarının tanıtılacağı “eğitici eğitimleri” yapılmaktadır. Bu eğitimlerde aynı zamanda sağlık için hareket ve fizik aktivitenin öneminin de anlatılacağı sunumlar Sağlık Bakanlığı bilim kurulu hocalarının katılımı ile yapılmaktadır.

Türkiye Diyetisyenler Derneği'nin fotoğrafı.

Sağlık Bakanlığı, MEB ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile NUTS-I düzeyinde 12 bölgede düzenlenmesi planlanan eğitim toplantılarında,

 • beden eğitimi ve spor dersi öğretmelerine “Fiziksel Uygunluk Karnesi Eğitim Programı”,
 • aile hekimlerine “Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” çerçevesinde eğitimler verilmektedir.

Programın Fiziksel Uygunluk Karnesi eğitimleri çerçevesinde Türkiye Diyetisyenler Derneği adına destek veren kıymetli hocalarımızda “Okul Çağı Çocuklarında Beslenmenin Önemi” konulu eğitimler vermektedirler.

Türkiye Diyetisyenler Derneği'nin fotoğrafı.

Fiziksel Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı Eğitimleri 10 Mart 2016 Perşembe günü Ankara MEB Şura Salonu’nda lansman ile başlatılmış ve devamında Tekirdağ, İzmir, Kayseri, Trabzon, Erzurum, Antalya, Samsun ve Bursa ilinde gerçekleştirilmiştir.

Yıl sonuna kadar tamamlanacak olan eğitimler İstanbul, Malatya ve Gaziantep illeri ile tamamlanacaktır.

Türkiye Diyetisyenler Derneğini adına eğitim illerinden;

 • Tekirdağ, Trabzon, Antalya ve Samsun’da Prof. Dr. Muazzez GARİPAĞAOĞLU’ na,
 • Kayseri’de Prof. Dr. Neriman İNANÇ’a,
 • Ankara ve Erzurum’da Doç. Dr. Aydan ERCAN’a,
 • Bursa’da Doç. Dr. F. Esra T. GÜNEŞ,
 • İzmir’de Yrd. Doç. Dr. Özge KÜÇÜKERDÖNMEZ’e ve
 • İstanbul, Malatya, Gaziantep illerinde de gerçekleştirilecek eğitimlere destek verecek olan Prof. Dr. Muazzez GARİPAĞAOĞLU ve Doç. Dr. F. Esra T. GÜNEŞ’e programa verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

TDD Yönetimi

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir