Fazla miktarda alıç tüketimi, midede tıkanıklığa neden oluyor

alıç, alıç meyvesi

Doğada kendiliğinden yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen alıç bu kez hasta etti. Sivas’ta bir hafta içerisinde bolca alıç tüketen 5 kişi çeşitli şikayetlerle Sivas Medicana Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde, alıç çekirdeklerinin hastaların midesinde birleşip kitle oluşturduğu, oluşan kitlelerin ise midede tıkanıklığa neden olduğu tespit edildi. Hastalarda rahatsızlığa neden olan alıç kitleleri, endoskopik yöntemle yabancı cisim forsepsi kullanılarak parçalandı.

Gastroenteroloji Uzmanı. Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, hastalardan 4’ünün karın ağrısı gibi benzer şikayetlerle hastaneye başvurduğunu belirterek,

Alıcın sık tüketilmeye başlandığı bu dönemde mevsimsel olarak vakalarda artmaya başladı. Karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, kusma ve hazımsızlık gibi şikayetlerle gelen hastalarımız oldu. Bir hafta içerisinde 4-5 tane vakamız geldi. En ilginç vakamızda, midede kitle şikayetiyle gelen bir hastamız oldu. Bizde mide bölgesinde kitle olduğunu düşündük. Daha sonra ultrason ve tomografi incelemeleri yaptık, gerçekten de mide de kitle gibi gözüküyordu. 4 hastamızda yine midede şişkinlik, bulantı kusma ve mide ağrısı gibi şikayetlerle geldiler. Bu hastalarımıza endoskopi incelemesi yaptığımızda mide içerisinde yabancı cisim diyebileceğiniz bezoar (kitlesel yabancı cisim) oluşum, kitle tarzında taşlaşmış alıç meyvesini gördük. Muhtemelen aşırı tüketime bağlı yada çekirdeğiyle tüketime bağlı oluştuğunu düşünüyoruz. Bu kitleyi yabancı cisim forsepsiyle mide içerisinde parçalıyoruz, parçaladığımızda gerçekten kitle haline gelmiş bir alıç meyvesi görüyoruz. Endoskopi sırasında alıç kitlesini parçalıyoruz, küçük parçalarında ince bağırsaktan atılmasını sağlıyoruz. Bu yapılmazsa bu top halini almış olan alıç kitlesi mide çıkışını tıkayabilir, ince bağırsağı tıkayabilir. Tamamen parçalandığından emin olduktan sonra biz hastaları evine gönderiyoruz, diye konuştu.

Azı şifa çoğu zarar

Alıç tüketiminde miktarın önemine dikkat çeken Diyetisyen Eda Ünal,

Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte yetişen alıç meyvesi bağışıklığı destekliyor, yüksek kolesterol ve tansiyonun düşürülmesinde kullanılıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta tüketim miktarı ve kullanım şekli… Alıç, fazla miktarda tüketildiğinde mide tıkanıklığı ve ishal gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca gebe ve emziklilerin alıç tüketilmesini önermiyoruz. Her şeyde olduğu gibi alıçta da miktar çok önemli… Alıcı sirke veya marmelat olarak tüketebilirsiniz ancak sirke tüketiminde sulandırarak kullanmanızı veya salatalarınıza az miktarda ekleyerek tüketmeniz gerekiyor, dedi.

memurlar.net/haber/932309/cekirdekleriyle-alic-tuketen-5-kisi-hastanelik-oldu.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir