Et mi tok tutar kurubaklagiller mi? Araştırmalara göre…

tavuk şiş, tavuk eti, sağlıklı yemek

Yakınlarda yapılan bir bilimsel araştırma kurubaklagillerin et kadar tok tutucu özelliğe sahip olduğunuortaya koydu…

Kurubaklagiller, her gün soframızda olabilecek, temel besin gruplarından birisidir. Bir gün çorbası, bir gün yemeğini tüketilebilir; nohut, fasulye, mercimek çeşitlerini deneyebiliriz. Yeşili, sarısı, beneklisi, siyahı, beyazı fark etmez tamamı oldukça yararlıdır.

kurubaklagiller, kuru baklagiller, yeşil mercimek, yeşilmercimek, kara şimşek, karaşimşek, kurubaklagiller

Minesota Üniversitesi hekimleri, iki gruptan birine etten yapılmış rulo köfte, diğerine aynı kaloride nohut/fasulye karışımı rulo köfte yedirdiler. Her iki köftenin de yağ miktarının ve ağırlığının aynı olmasına dikkat ettiler.

Etten yapılmış rulo köftenin bir porsiyonu 26 g protein 3 gram diyet posası içerirken fasulye – nohut köftesi 17 g protein, 12 g lif içeriyor.

minesaota üniversitesi diyet sağlık beslenme

Katılımcıların yemekten ne kadar sonra acıktıklarına ve bir sonraki yemekte ne kadar yediklerine bakıldı ve kurubaklagiller köftelerinin etle eşit doygunluk verdiği tespit edildi.

Bitkisel besinlerin uzun süre tok tutmasının nedeninin içeriğindeki diyet posası olduğu düşünülüyor. Bildiğiniz gibi kırmızı ette hiç lif bulunmuyor ve başta kalın bağırsak kanseri ve kalp krizi olmak üzere pek çok hastalığı tetikleyebiliyor. Etsiz doymam diyenlere önemle duyrulur…

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir