Eritme peynirlerdeki büyük risk!

peynir

Almanya’da yapılan bir bilimsel araştırmaya göre hazır besinler, özellikle de “dilim peynirler”de bulunan yapay fosfatlar sağlık açısından büyük risk yaratıyor…

Almanya’da Markt isimli tüketici dergisinde yer alan haberde hazır gıdalarda bulunan dilim şeklindeki eritme peynirlerdeki suni fosfatların sağlık risklerine dikkat çekildi.

  • Fosfatlar hazır besin endüstrisinin çok kullandığı katkı maddelerinden biridir.
  • Tost ve burgerlerde kullanılan dilim halindeki eritme peynirlere erimenin eşit olmasını sağlamak için yapay fosfatlar eklenir.
  • Kolalı içeceklerde, kappuçino köpüğünün sürekliliği ve pudding pudrasının akışkanlığını sağlamak için, et ve sosislerde koruyucu olarak da kullanılır.
  • Yağay fosfatlar çoğu zaman serbestçe çözünürler ve bundan dolayı da tam olarak emilirler ve ne kadar fazla fastfood ve hazır besin yenirse vücut o kadar fazla fosfat yüküne maruz kalır.
  • Böbrek hastaları fosfatı idrarla atmada zorlanırlar. Fosfat damar cidarını etkileyerek kalp-damar hastalığı ve kemiklerden kalsiyumun ayrılmasına yol açarak osteoporoz riskini artırır, deri ve kasların yaşlanmasını hızlandırır.
  • Fazla miktarda fosfat sadece böbrek yetersizliği olanlar için değil sağlıklı insanlar için de oldukça zararlıdır.
gidagundemi.com/gida-guvenligi/gida-guvenligi/eritme-peynirlerdeki-risk-h13000.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir