Enerji içeceklerinin 5 zararı

enerji içecekleri zararlımı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa ve Türkiye’de tüketimi hızla artan enerji içeceklerinin bireylerin sağlık durumunu önemli derecede tehdit ettiğini belirtiyor…

enerji içecekleri zararlımı

Enerji içeceklerinin zararı 1 : “Yüksek oranda kafein içeriyorlar”

İçeriğinde bol miktarda kafein bulunan enerji içecekleri, özellikle çocuklarda ve gençlerde fazla tüketilmesi halinde kafein zehirlenmesine neden olduğu belirtiliyor.

HİPERTANSİYON tedavisi, HİPERTANSİYON pdf, HİPERTANSİYON nedir, HİPERTANSİYON nedenleri, HİPERTANSİYON evreleri,

Enerji içeceklerinin zararı 2 : “Uyarıcı etkileri geçici”

Uyarıcı etki yapması nedeniyle kullanıma teşvik edilen enerji içecekleri, geçici bir süreyle öğrenme performansını artırıyor. Bu sebeple özellikle çocuklar ve gençler tarafından çok fazla tüketiliyor.

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Enerji içeceklerinin zararı 3 : “Kafein zehirlenmesine yol açabilir”

Avrupa Gıda Güvenliği kurumunun raporunda yer alan bilgilere göre, enerji içecekleriyle ilgili en önemli sorun içerisinde çok fazla miktarda kafein bulunması. Kahvede de kafein miktarı çok fazla ancak sıcak tüketildiği için yavaş yavaş tüketiliyor, ancak enerji içecekleri soğuk olarak tüketildiği için kısa sürede fazla miktarda içiliyor. Bu da kafein zehirlenmesi riskini artırıyor.

enerji içecekleri zararlımı

Enerji içeceklerinin zararı 4 : “Sınırlamalar acil olarak getirilmeli”

Bazı ülkeler enerji içeceklerine karşı önlem almaya başladı. Buna örnek olarak İsveç ve Macaristan da enerji içecekleri özel sağlık vergisine tabi. Ayrıca İsveç’te bazı enerji içecekleri eczanelerde satılmakta ve çocuklara satılması yasaklanmış durumdadır.

sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık yönetimi, sağlık hizmetlerinde iletişim, sağlık bölümleri açıköğretim

Enerji içeceklerinin zararı 5 : “Eğitim şart”

Avrupa Ofis Araştırma grubunun raporuna göre, hekimlerin karşılaştığı sağlık sorunlarının, enerji içeceğine bağlı olup olmadığı araştırılmalı ve bunun için eğitimden geçmeleri gerektiği de ayrıca belirtiliyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir