En mutsuz meslekler açıklandı!

Sağlık personeli mutsuz unvanlar

Türkiye gün geçtikçe işsizlikten kaynaklanan mutsuzluğun arttığı araştırmalar yapılırken yeni yapılan bir araştırmanın sonucuna göre ise sadece işsiz vatandaşlar değil çalışan vatandaşların da mutsuz olabildiği ortaya konuldu.

Ülkede günden güne yayılan iş ve işsizlik tartışmaları sokaktaki vatandaşın ana gündem maddelerinden birisi olarak görünmektedir. Fakat yapılan son çalışmada düşünülenin aksine mutlu olabilmek için iş sahibi olmak tek başına yeterli olmadığı ortaya çıktı. Nitelikli eleman statüsünde sayılan bazı meslek gruplarının gerek sosyal şartlardan gerekse mesaileri gereği emek verdikleri durumlar ve şartlar açısından memnuniyet seviyelerinde ciddi oranda eksiklik tespit edildi. Bu meslek gruplarından birisi ise avukatlık oldu.

En mutsuz meslekler (Unvan)

Avukat
Din görevlisi
Hemşire
Taksi şoförü
Hekim
Araştırma görevlisi
Özel güvenlik
Sigortacı
Mimar

Bursa Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Aşkın Sezer’in “Çalışma Yaşamında Motivasyon” ismi ile yaptığı bir araştırma çalışmasının sonuçları meslek gruplarının mutluluk seviyesini ölçtü. Prof. Sezer’in araştırmasında Türkiye’de mutluluk oranının en yüksek düzeye sahip olan meslekleri ortaya çıkarılmış oldu. Yapılan bu çalışmaya göre, memnuniyet düzeyi en yüksek mesleklerin ilk sırasında %82 ile mimarlık geldiği ortaya çıktı.

Mimarlık mesleğini, yüzde 75 ile sigortacılık takip ederken, bu mesleği de yüzde 74 ile özel güvenlik, yüzde 73 ile araştırma görevliliğinin takip ettiği bildirildi. Prof. Sezer’in yaptığı araştırmaya göre: Tatmin düzeyi en düşük meslekler de şu şekilde açıklandı. Yüzde 54 ile Avukatlık bu listenin en başta yer alıyor. Avukatlık mesleğini ise din görevliliği, hemşireler, taksi şoförlüğü ve doktorluk takip ediyor.

[toggle title=”Personel Sağlık Haber”]https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/arastirma-hemsirelik-en-mutsuz-3-meslek-h77290.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir