Ekmekte tarım ilacı var mı?

ekmek zararlı mı, ekmek yararlı mı, diyette ekmek olur mu, ekmeği kesmek zayıflatır mı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı’dan ‘ekmekte tarım ilacı var’ iddiası için açıklama geldi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği

Tarım ilaçlarının buğdayda bilinçsiz ve fazla kullanımının kanser riskini artırdığı yönündeki tartışmalar üzerine Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı’dan açıklama geldi. Balcı,

Haziran sonunda buğday hasadı yapılırsa ilacın buğday üzerinde etkisinin kalmayacağı bilimsel bir gerçektir, dedi.

tam tahıllı ekmek, tam tahıl ekmeği

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş,

Buğday üretiminde sıvı gübre ve ilacın aşırı kullanılması insan sağlığını tehdit ediyor, şeklindeki uyarısı üzerine, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı bir açıklama yaptı.

ekmek diyet

Buğday üretiminde yabancı otla mücadele ederken şubat ve mart aylarında zirai ilaç kullanıldığını belirten Balcı,

Mart ve şubat aylarında kullandığınız ilacın haziran sonunda buğdayı hasat yaptığınız zaman, buğday üzerinde hiçbir etkisi kalmayacağı bilimsel bir gerçektir. Dolayısıyla yanlış bir açıklama, talihsiz bir açıklama, dedi.

tam buğday ekmeği, ekmek

Balcı, süneyle mücadele için mayıs ayında uygulanan zirai ilacın daha erken kullanıldığı takdirde sünenin önüne geçilemeyeceğini, tesirinin olamayacağını ifade ederek, kullanılan zirai ilaçların denetiminin tamamen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapıldığını söyledi.

Kişilerin, gündeme gelme adına temel gıda maddesi ekmek konusunda yatıkları talihsiz açıklamaları doğru bulmuyoruz, diye konuşan Balcı, Ekmek üzerindeki kirli ellerinizi çekin diyoruz. İnsanlar, ekmek tüketmeyin diye açıklama yapıyor. Oysa ki, ekmekte B1, B3 ve B6 vitaminleri var, çok önemli vitaminleri içeriyor ekmek, temel besin maddesidir, diye konuştu.

gıda gündemi

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir