Ekmek yemiyorum: “Diyetteyim!”

istanbul diyetisyen gizem çalışkan akgül gerçek diyetisyenler EKMEK

Ne yazık ki yanlış bilgilendirmeler sebebiyle bu cümleyi fazlasıyla duyar olduk.  Peki, gerçekten hayatımızda ekmeğin, karbonhidratların yeri olmamalı mı?

tam tahıllı ekmek, tam tahıl ekmeği

Bu soru veya soruların cevabını bulmak için karbonhidratların, vücudumuz için önemini sorgulamak gerekir.
Karbonhidratların vücudumuz için önemi nedir?

ekmek çeşitleri diyet, Tam Buğday Ekmeği yararlı mı, ekmek, ekmek kaç kalori, ekmek kilo aldırır mı, hangi ekmek daha faydalı, hangi ekmek yenmeli, rümeysa çelik

Karbonhidratlara değinmek gerekirse vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olan besin ögesidir. 1 gram karbonhidrat ortalama 4 Kcal enerji sağlamaktadır.

çavdar ekmeği, ekmek

Yeterli ve Dengeli beslenen bireylerde enerjinin %55 – 60’ı karbonhidratlardan sağlanmaktadır. Karbonhidratlar çok çeşitlidir. Temel olarak basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Basit karbonhidratlar yani kolay sindirilen ve kan şekerini hızlı yükselten karbonhidratlar toz şeker, bal, pekmez gibi yiyeceklerde bulunur. Kompleks karbonhidratlar yani yavaş emilerek kan şekerinin daha dengeli yükselmesine sebep olan karbonhidratlar ise tam tahıl ürünlerini içermektedir.

ekmek zararlı mı, ekmek yararlı mı, diyette ekmek olur mu, ekmeği kesmek zayıflatır mı

Tüm dokular enerji için karbonhidratları kullanırlar özellikle beynimiz enerji için sadece glikoza ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaç karbonhidratlardan elde edilmektedir. Karbonhidratı eksik tükettiğimiz durumlarda glikojen deposu ve kandaki şeker seviyesi düşerek kas proteinleri yıkıma uğramaktadır bu da kas kaybı anlamına gelmektedir. Karbonhidratı kesen kişi tartım sonucunu görünce kilo verdiği düşüncesine kapılır fakat gerçek olan vücuttan yağ kaybı değil su ve kas kaybı olduğudur. Ayrıca karbonhidrattan fakir beslenme programları sonucunda keton cisimciklerin kanda artması sonucu vücutta ketosiz oluşur, en önemli göstergesi ağızda aseton kokusudur. Bu nedenlerden dolayı karbonhidrattan kısıtlı veya hiç karbonhidrat bulunmayan beslenme programları kesinlikle önerilmemekle birlikte sağlık açısından uygun değildir.

tam buğday ekmeği, ekmek

Ekmekten vazgeçmek zorunda değilsin…

Beyaz ekmek tüketin demiyorum elbette önemli olan dengeli ve doğru karbonhidrat kaynaklarının tercih edilmesidir. Dünya Sağlık Örgütü, obezite ile mücadele yazılarında bireylerin kilo vermelerinin sağlanması amacıyla tam tahıl tüketiminin arttırılmasına yönelik önerilerde bulunmaktadır. Ekmeğinizi tam tahıl veya çavdar tercih edebilirsiniz. Tam buğday ekmeği vitamin, mineral ve lif içermesi açısından sağlığınıza faydalı bir besindir. Uzun süre tok tutar, çiğneme süresi uzun olduğu için doygunluk hissine katkıda bulunmaktadır. Düşük glisemik indeksi sebebiyle kan şekerini dengeli bir şekilde yükseltmekte ani yükselmesini önlemektedir.

ORGANİK TAM BUĞDAY EKMEK

Sağlıklı beslenmenin en temel şartlarından biri basit karbonhidrat tüketimini azaltıp, kompleks karbonhidratlara yer vererek doğru besinlerden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmektir.

Ekşi mayalı ekmek, Ekşi mayalı ekmek yapımı, Ekşi mayalı ekmek kalorisi, Ekşi mayalı ekmek zayıflatır mı, Ekşi mayalı ekmek yararları, Ekşi mayalı ekmek zararları, Ekşi mayalı ekmek diyeti, Ekşi mayalı ekmek hakkında bilgi, Ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır, diyetisyen şenol yıldız, eskişehir diyetisyen şenol yıldız

Dahası için sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyeninize danışabilirsiniz.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Gizem çalışkan Akgül

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-gizem-caliskan-akgul” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir